European Union municipal waste management policy and Turkey's harmonization process. Case study of Manisa
Avrupa Birliği kentsel atık yönetimi politikası ve Türkiye uyum süreci. Manisa örneği
- Tez No: 765994
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HÜSEYİN KUTAY AYTUĞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Manisa Celal Bayar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 131
Özet
Bu araştırmanın amacı, Avrupa Birliği (AB) Belediye Atık Yönetimi Politikasını ortaya çıkarmak ve Manisa ilinde belediye atık yönetimini incelemektir. Çalışmanın bulguları sayesinde Türkiye'nin aday üye ülke olarak bu politikalara uyum süreci analiz edilmiştir. Veri toplamak için kullanılan yöntem yarı yapılandırılmış görüşmelerdir. Manisa'da görev yapan il ve ilçe belediyeleri ile kamu ve özel kuruluşlarının atık yönetimi ve çevre birimlerinde görev yapan on üç kişi ile 2022 Mart ayında Manisa ilinde görüşmeler yapılmıştır. Görüşmelerin katılımcılarını seçmek için kartopu örneklemi yoğun olarak kullanılmıştır. Araştırmanın bulguları dört ana kategori altında açıklanmıştır. Kategoriler aşağıdaki gibidir; Manisa'da Mevcut Katı Atık Yönetimi Durumu; Manisa'da Avrupa Birliği Uyumunun Durumu; Manisa'da Katı Atık Yönetiminde Karşılaşılan Başlıca Zorluklar; Bu Zorluklara Olası Çözümler ve Manisa'da Atık Yönetiminin Geleceği. Avrupa Birliği ve Türkiye'de atık yönetimine ilişkin mevzuat sırasıyla 1. ve 2. Bölüm`lerde detaylandırılmıştır. Çalışmanın bulgularına göre, Türkiye'nin AB standartlarıyla tamamıyla uyumlu iyi bir atık yönetimi mevzuatına sahip olduğu sonucuna varılmıştır. Ancak, bu mevzuatın amaçlarının uygulanması pek çok nedenden dolayı artık AB standartlarıyla uyumlu değildir. Bunun temel nedenlerinden biri, insanların atık konusunda bilinçsiz ve eğitimsiz olmaları ve bu nedenle kaynakta çeşitlendirme yapılmamasıdır. Diğer zorluklar arasında finansal kıtlık ve daha az saha kontrolü bulunmaktadır.
Özet (Çeviri)
This research aims to reveal the European Union (EU) Municipal Waste Management Policy and examine municipal waste management in Manisa city. Thanks to the findings of the study, Türkiye's adaptation process to these policies as a candidate member country has been analyzed. The method used to collect data is semi-structured interviews. The interviews were done with thirteen people working in waste management and environment departments in public and private organizations, and provincial and district municipalities serving in Manisa, in March 2022. The snowball sample was extensively used to choose the participants for the interviews. The finding of the study has been described under four main categories. The categories are as follows; Current Solid Waste Management Situation in Manisa; State of European Union Harmonization in Manisa; Main Challenges Faced in the Solid Waste Management in Manisa; and Possible Solutions to Those Challenges and the Future of Waste Management in Manisa. The legislation on waste management in the European Union and Türkiye are elaborated on in the first and second Chapters respectively. Per the findings of the study, it is concluded that Türkiye has good waste management legislation which is all-in-all compatible with the EU standards. However, the implementation of the objectives of this legislation is no longer compatible with the EU standards due to many reasons. One of the main reasons is that people are unconscious and uneducated about waste which leads to no diversification at the source. Other challenges include financial scarcity and less site control.