Kırım Hanlığı'nda Kalgaylık ve Nureddinlik üzerine bir inceleme
A study on Kalgaylik ve Nureddinlik of the Crimean Khanate
  1. Tez No: 766011
  2. Yazar: FURKAN CEM TOSUN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MUHAMMET ŞEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Tarihi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Tarih Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 76
Özet
Kırım Hanlığı, Altın Orda'nın zayıflamasından sonra Borjigin sülalesinden gelen Gıyaseddin oğlu Hacı Giray'ın kurduğu ve dolayısıyla Giray olarak anılan sülalenin hüküm sürdüğü bir hanlıktır. Bu hanlığın diğer Türk devletlerinden ve soylarının geldiği Moğollar'dan ayrılan özellikleri mevcuttur. Yazımız da bunlardan belki de en net olan Kırım Hanlığı veraseti üzerine çıkan makam veya unvanlar olan“kalgaylık”ve“nureddinlik”üzerinde durulmaktadır. Daha önceki Türk ve Moğol hanlıklarında bulunmayan bu konumlar uygulanışı itibariyle kaynağını geçmişten alıyor olsa dahi, geçmişinden ayrılan farklı birtakım özellikleri de bünyesinde barındırmaktadır. Kısaca kalgay, Kırım Hanı'nın resmi veliahtı olurken, nureddin ise Kırım Hanı'nın ikinci resmi veliahtıydı. Nureddinlik aynı zamanda kalgayın da veliahtı anlamına gelen ve kalgaylıktan daha sonra çıkmış bir mevkiiydi.
Özet (Çeviri)
The Crimean Khanate is a khanate founded by Hacı Giray, son of Gıyaseddin, who came from the Borjigin dynasty after the weakening of the Golden Horde, and therefore ruled by the dynasty known as Giray. There are features that distinguish this khanate from other Turkic states and the Mongols from which they are descended. Our article focuses on“kalghay”and“nur ad-din”, which are the positions or titles related to the succession of the Crimean Khanate, which are perhaps the most obvious. These positions, which were not found in the previous Turkish and Mongolian khanates, take their origin from the past, but also contain some features different from the past. In short, while kalgay is the official heir of the Crimean Khan, while nureddin is the second official heir of the Crimean Khan, it is also a position that comes after Kalgay, which means the heir of kalgay