Kırım Hanlığı'nda Kırım Giray Han dönemi (1758-1764, 1768-1769)
The era of Kırım Giray in the Crimean Khanate (1758-1764, 1768-1769)
  1. Tez No: 864097
  2. Yazar: ELİF AKINTI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUHAMMET ŞEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Tarihi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Türk Tarihi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 137
Özet
Kırım Hanlığı tarihinde 1758-1769 yılları arasında iki kez Kırım tahtına geçen Kırım Giray Han, Kırım Hanlığı'nın Osmanlı Devleti'nin hakimiyetinden çıkmasından önceki son etkili handır. Kırım Giray Han döneminin siyasi faaliyetleri 1758 yılında Nogay isyanıyla başlamıştır. Nogay isyanlarında isyancıları destekleyerek kendisinden önceki hanın azledilmesine neden olmuş ve kendisinin han ilan edilmesini sağlamıştır. 6 yıl süren birinci hanlık döneminde han olmasında etkili olan Nogay isyanını bastırıp Kırım'da asayiş, düzen ve sükûneti yeniden tesis etmiştir. Kırım Hanlığı'nda düzenin sağlanmasıyla birlikte Avrupa Devletleri ile iyi ilişkiler kurmuş ve bu nedenle Osmanlı Devleti'nin dikkatini çekmiştir. Daha önce isyan sonucu mecbur kalınarak han ilan edilmesi ve bu hanlığı süresinde Osmanlı Devleti'nin onayı olmadan komşu devletlerle ilişkiler kurmuş olması, 1764 yılında Kırım Giray'ın azledilip sürgün edilmesine neden olmuştur. 1768 yılında Osmanlı Devleti'nin Rus İmparatorluğu ile yaklaşık 30 yıldır devam eden barışın ardından savaş ilanı, savaşçı kişiliğiyle ön plana çıkan Kırım Giray Han'ın yeniden han tayin edilmesiyle sonuçlanmıştır. Han ilan edilmesiyle birlikte Rusya'ya karşı oldukça başarılı akınlar yapmış ve 1769 yılında vefat etmiştir.
Özet (Çeviri)
Kırım Giray Khan, who ascended to the throne of Crimea twice between 1758 and 1769 in the history of the Crimean Khanate, was the last effective khan before the Crimean Khanate left the dominion of the Ottoman Empire. The political activities of the Crimean Giray Khan period started with the Nogai rebellion in 1758. By supporting the rebels in the Nogay rebellions, he caused the dismissal of the previous khan and ensured that he was declared khan. During his 6-year first khanate period, he suppressed the Nogay rebellion, which was effective in his becoming khan, and restored order, order and tranquility in Crimea. With the restoration of order in the Crimean Khanate, he established good relations with the European States and therefore attracted the attention of the Ottoman Empire. The fact that he was declared khan by being forced as a result of a rebellion and that he established relations with neighbouring states without the approval of the Ottoman Empire during his khanate caused the Crimean Giray to be dismissed and exiled in 1764. In 1768, the declaration of war by the Ottoman Empire against the Russian Empire after 30 years of peace resulted in the re-appointment of Crimean Giray Khan, who came to the fore with his warrior personality. After he was declared Khan, he made very successful raids against Russia and died in 1769.