Plastik atıkların geri kazanımının araştırılması
Investigation of plastic wastes recycling
  1. Tez No: 76603
  2. Yazar: ALİ KARADUMAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ YAVUZ BİLGESU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 153
Özet
Polistire (PS) ve Alçak Yoğunluk Poletilen (AYPE) nin serbest düşmeli reaktörde çabuk pirolizle vakum altında bozundurulması ile elde edilen katı kalıntı, sıvı ve gaz ürünlerin %'lerine sıcaklık, partikül boyut aralığının (dolayısı ile reaksiyon süresi) etkisi incelenmiştir. Oluşan sıvı ve gaz ürünlerin bileşimi GC ve GC/MS ile aydınlatma çalışmaları yapılmıştır. Ayrıca, PS atıkları ile çözücülü ortamda ısıl bozunma ile oluşan katı kalıntı, sıvı ve gaz %'lerine, çözücü, sıcaklık ve PS atık plastik/çözücü oranının etkisi incelenmiştir. Burda da sıvı ve gaz ürünleri aydınlata çalışması yapılmıştır. Çabuk pirolizde, PS'nin piroliz ortamında oluşan sıvı üründe başlıca bileşenlerin benzen, toluen, naftalin ve stiren olduğu bulunmuştur. 800 °C de ve +150-75 mikron partikül boyut aralığında yapılan deneyde PS'nin %28,42'sinin sıvı ürünlere dönüştüğü ve sıvı ürün içindeki benzen, toluen, naftalin ve sürene toplam dönüşümün %76,54 olduğu bulunmuştur. Polietilen kullanıldığında elde edilen ürünün ana ürün olmadığı, fakat çok ileşenli, lineer uzun zincirli alifatikler olduğu bulunmuştur. PS'nin çözücülü ortamda sıvı ürünlerin GC/MS analizinde ana ürünleri etil benzen, l-metiletil benzen, 1-fenil naftalin, propil benzen ve 1,2 dimetil benzen, 1,1-bisiklohekzil, 2- siklohekziletil benzen olduğu tesbit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Effects of particle size range and temperature on the yields of solid residue, liquid ang gaz products gained from PS and LDPE wastes were investigated by flash pyrolysing in the presence of vacuum in free fall reactor. The composition of liquid and gaz products were analyzed by using GC and GC/MS. Furthermore, the effects of solvent, temperature and the ratio of waste/solvent on the solid residuei liquid and gaz conversion percentage formed as a result of thermal degradation by using PS wastes in solvent media were investigated. Liquid and gaz products were also analyzed. Is was found out that the main components of liquid formed from flash pyrolysis of PS were benzene, toluene, napfthalene and styrene. 28,42 % of PS wastes were converted to liquid products at 800 °C and in the range of +150-75 micron particle size of PS and main products (76,54 % of liquid) were benzene, toluene, naphthalene and styrene. When LDPE was used under the same conditions, the main products were not found, but multi-component products which have mixture of the linear and branched chain of aliphatics. GC/MS analyzer of liquids gained from PS wastes conversion in solvent media showed that the main products were ethyl benzene, 1-methylethyl benzene, 1-phenyl naphthalene, propyl benzene and 1,2 dimethyl benzene, 1,1 bicyclohexyl, 2-cyclohexylethyl benzene.