Benzo c cinnolin-N-oksit ve bazı türevlerinin voltametrik metotlarla elektrokimyasal davranışlarının incelenmesi
  1. Tez No: 76604
  2. Yazar: ZEHRA YAZAN DURMUŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ OSMAN SOLAK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 186
Özet
Bu çalışmada be nitro türevleri, benzo[c]cinnolin-N-oksit ve bunun bromo ve nitro türevlerinin etil alkol-su ortamında, çeşitli clektroanalitik teknikler kullanılarak elektrokimyasal davranışları incelenmiştir. Civa damla elektrodu yüzeyinde elektrot reaksiyon mekanizmaları ve adsorpsiyon özellikleri aydınlatılmaya çalışılmıştır. Moleküllerin transfer katsayıları, indirgenme reaksiyonunda aktarılan elektron sayılan, difüzyon katsayıları, adsorbe olan madde miktarları hesaplanmıştır. CV tekniği ile elektrot yüzeyindeki adsorpsiyon göz önüne alınarak elektron aktarımının standard hız sabitleri bulunmuştur. Çalışmalarda SCP, DPP, CV, kronoamperometri, kronokulometri, sabit potansiyelde kulometri teknikleri kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this work electrochemical behaviours of benzo|c|cinnolinc and its nitro derivatives benzo|c|cinnolinc-N-oxide and its bromo and nitro derivatives in ethyl alcohol-water was investigated using various clcctroanalytical techniques such as SCP, DPP, CV, Chronoamperometry, Chronocoulometry and Potential controlled coulometry. The mechanism of the electrode reactions and the adsorptional characteristics of this molecules on the mercury drop electrode were investigated. Transfer coefficients, number of electrons transferred, diffusion coefficients and the amount of the adsorbed substances on the electrode surface were determined. The standard heterogeneous rate constants for the electron transfer were calculated considering the adsorption on the electrode surface by cyclic voltammctry.