Sınıf öğretmenlerinin ilk yardım öz-yeterliklerinin ve ilk yardım bilgi düzeylerinin incelenmesi
Investigation of first aid self-efficacy and first aid knowledge levels of primary school teachers
- Tez No: 766036
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FİLİZ BEZCİ BİRCAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 111
Özet
Bu çalışmanın amacı sınıf öğretmenlerinin ilk yardım öz-yeterliklerinin ve ilk yardım bilgi düzeylerinin ve aralarındaki ilişkinin tespit edilmesidir. Çalışmanın örneklemini Çankırı il ve ilçelerinde bulunun ilkokullarda görevli sınıf öğretmenleri oluşturmuştur ve çalışmaya toplam 180 sınıf öğretmeni katılmıştır. Çalışmanın amacı doğrultusunda sınıf öğretmenlerinin ilk yardım öz-yeterlilikleri ve ilk yardım bilgi düzeyleri çeşitli demografik değişkenlere göre bağımsız örneklem t-testi, tek-yönlü gruplar-arası varyans analizi ve Kruskal Wallis testleriyle incelenmiştir. İlk yardım bilgi ve ilk yardım öz-yeterlik arasındaki ilişkisi ise korelasyon, çoklu doğrusal regresyon ve hiyerarşik doğrusal regresyon yöntemleriyle analiz edilmiştir. Araştırmanın bulguları katılımcıların ilk yardım öz-yeterliklerinin cinsiyet, yaş ve ilk yardım eğitimi almak açısından farklılaştığını göstermiştir. Katılımcıların ilk yardım bilgi seviyelerinin ise üniversite eğitiminde ilk yardımla ilgili ders alanlar ve almayanlar ile MEB hizmet içi eğitim kursunda ilk yardım eğitimine katılan ve katılmayanlar arasında farklılaştığı tespit edilmiştir. İlişkisel analizlerin sonuçları sınıf öğretmenlerinin ilk yardım öz-yeterlikleri ve ilk yardım bilgi düzeyleri arasında ilişki olduğunu göstermiştir. Çalışmadan elde edilen sonuçlara göre sınıf öğretmenlerine belirli aralıklarla ilk yardım eğitimleri verilmesi, verilen eğitimlerin etkililiğini arttırmak için hem teorik hem de uygulamalı olması gerektiği önerilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to determine the first aid self-efficacy and first aid knowledge levels of primary school teachers and the relationship between them. The sample of the study consisted of primary school teachers working in Çankırı province and its districts, and a total of 180 classroom teachers participated in the current study. In line with the purpose of the study, first aid self-efficacy and first aid knowledge levels of classroom teachers were examined according to various demographic variables with independent sample t-test, one-way analysis of variance between groups and Kruskal Wallis tests. The relationship between first aid knowledge and first aid self-efficacy was analyzed by correlation, multiple linear regression and hierarchical linear regression methods. The findings of the study indicated that the participants' first aid self-efficacy differed in terms of gender, age and first aid training. It was determined that the first aid knowledge levels of the participants differed between those who took and did not take first aid courses in university education, and those who attended and did not participate in first aid training in the MEB in-service training course. The results of the relational analyzes showed that there is a relationship between primary school teachers' first aid self-efficacy and first aid knowledge levels. According to the results obtained from the study, it was suggested that first aid training should be given to classroom teachers at regular intervals, and that the training should be both theoretical and practical to increase the effectiveness of the training.