The nexus between energy consumption, carbon dioxide emission and economic growth in Ethiopia
Ekonomık büyüme, karbondioksit ve enerji tüketimi arasındaki ilişki: Etiyopya örneği
  1. Tez No: 766042
  2. Yazar: HODAN IBRAHIM OMAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ESRA KABAKLARLI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 69
Özet
Bu çalışmada, 1990'dan 2020'ye kadar Etiyopya'da enerji tüketimi, karbondioksit ve ekonomik büyüme arasındaki ilişkiyi araştırmak için VAR modelini kullanılmaktadır. İncelenen değişkenler arasındaki uzun dönemli ve nedensellik bağını tespit etmek için Toda-Yamamoto testi, Granger nedensellik ve Johansen eşbütünleşik testi uygulanmıştır. Johansen Esşbütünleşme testinin sonucu ,değişkenler arasında uzun dönemli bir ilişkinin olmadığını göstermektedir. Ayrıca nedensellik testi Toda-Yamamoto testinin sonuçlarına göre, enerji tüketimi, karbondioksit ve ekonomik büyüme arasında nedensellik ilişkisi bulunmamaktadır. Bu çalışma tarafsizlik hipotezini desteklemektedir. Bunun nedeni, Etiyopya'nın, minimum enerji girdisi ve minimum karbondioksit emisyonu ile bir birim GSYİH elde edilmesine izin veren dünyadaki en düşük enerji yoğunluklarından birine sahip olması olabilir.
Özet (Çeviri)
The VAR model is applied in this study to analyze the relationship between Ethiopia's economic growth, CO2 emissions, and energy consumption from 1990 to 2020. The long-term and causal relationship between the studied variables was determined using the Toda-Yamamoto test, the Granger causality test, and the Johansen cointegration test. According to the result of the Johansen cointegration test, there is no long-term relationship between the variables. Furthermore, according to the results of the Granger causality and the Toda-Yamamoto test indicated no evidence of a causal relationship between consumption of energy, CO2, and economic growth which supports the neutrality hypothesis. This may be due to Ethiopia has one of the least energy intensities in the globe, allowing it to produce one unit of GDP with minimal energy input and CO2 emissions.