Sürdürülebilir tedarik zinciri yönetimi üzerine bir araştırma
A study on sustainable supply chain management
- Tez No: 999820
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖZLEM AKÇAY KASAPOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası Ticaret, İşletme, International Trade, Business Administration
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Üretim Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma, Avrupa Birliği ve Türkiye örnekleri üzerinden ekonomik büyüme, enerji tüketimi ve karbondioksit emisyonları arasındaki ilişkileri inceleyerek, söz konusu etkileşimleri sürdürülebilir tedarik zinciri yönetimi perspektifinden değerlendirmeyi amaçlamaktadır. Küresel ölçekte artan çevresel baskılar, iklim değişikliğiyle mücadele hedefleri ve karbon düzenlemelerinin yaygınlaşması, tedarik zincirlerinin yalnızca maliyet ve verimlilik odaklı değil; çevresel etkiler dikkate alınarak yeniden yapılandırılmasını gerekli kılmaktadır. Bu bağlamda çalışma, ekonomik büyüme ve enerji kullanımına bağlı emisyon dinamiklerinin uzun dönemde nasıl şekillendiğini ortaya koyarak, makro düzey bulguları tedarik zinciri dönüşümü ile ilişkilendirmektedir. Araştırmada 1991 sonrası dönemi kapsayan yıllık veriler kullanılmış ve değişkenler arasındaki kısa ve uzun dönem ilişkiler zaman serisi yöntemleriyle analiz edilmiştir. Öncelikle serilerin durağanlık özellikleri test edilmiş, ardından eşbütünleşme analizleriyle uzun dönemli ilişkiler incelenmiştir. Ayrıca düzey ve fark modelleri aracılığıyla ekonomik büyüme ve enerji tüketiminin CO₂ emisyonları üzerindeki etkileri tahmin edilmiştir. Model varsayımları heteroskedastisite ve otokorelasyon testleri ile sınanarak bulguların istatistiksel güvenilirliği değerlendirilmiştir. Elde edilen sonuçlar, enerji tüketiminin hem AB hem de Türkiye açısından CO₂ emisyonları üzerinde belirgin ve kalıcı bir etkiye sahip olduğunu göstermektedir. Bununla birlikte ekonomik büyüme ve emisyon ilişkisi ülkeler arasında farklılaşmaktadır. AB'de emisyonların zaman içerisinde zayıflama eğilimi gösterdiği, Türkiye'de ise enerji yoğun ve fosil yakıta dayalı büyüme yapısı nedeniyle emisyon artışının sürdüğü tespit edilmiştir. Bulgular, sürdürülebilir tedarik zinciri stratejilerinin ülkelere özgü enerji yapısı, üretim organizasyonu ve dış ticaret ilişkileri dikkate alınarak tasarlanması gerektiğini ortaya koymaktadır. Sonuç olarak çalışma, yeşil dönüşümün yalnızca çevresel bir gereklilik değil, aynı zamanda rekabet gücü ve ekonomik dayanıklılık açısından stratejik bir unsur olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
This study investigates the relationship between economic growth, energy consumption, and carbon dioxide emissions in the European Union and Türkiye, evaluating these interactions from a Sustainable Supply Chain Management perspective. Increasing environmental pressures, climate change mitigation goals, and expanding carbon regulations have made it necessary to reconsider supply chain structures not only in terms of cost efficiency but also in terms of environmental performance. In this context, the study analyzes how growth and energy driven emission dynamics evolve in the long run and links macroeconomic findings to structural transformations within supply chains. Annual data covering the post-1991 period were employed, and both short- and long-run relationships among the variables were analyzed using time series techniques. Stationarity properties of the series were first examined, followed by cointegration analyses to identify long-run equilibrium relationships. Level and first-difference regression models were estimated to evaluate the effects of economic growth and energy consumption on CO₂ emissions. Diagnostic tests, including heteroskedasticity and autocorrelation analyses, were conducted to ensure the statistical robustness of the estimated models. The findings reveal that energy consumption exerts a significant and persistent impact on CO₂ emissions in both the EU and Türkiye. However, the growth emission nexus differs between the two cases. While the EU exhibits a weakening or partial decoupling trend between economic growth and emissions, Türkiye continues to experience emission increases driven by energy-intensive and fossil fuel based growth patterns. These results indicate that sustainable supply chain strategies should be designed in accordance with country specific energy structures, production systems, and trade relationships. Ultimately, the study demonstrates that green transformation is not merely an environmental obligation but also a strategic component of long term competitiveness and economic resilience.