Quantifying the global and national dynamics of environmental Kuznets curve using Chebyshev distance in feature space
Küresel ve ulusal dinamiklerin ölçülmesi Chebyshev mesafesini kullanan çevresel kuznets eğrisi özellik alanı
  1. Tez No: 766044
  2. Yazar: AMIR RANJOURIHERAVI
  3. Danışmanlar: DR. MEHMET FATİH ULU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Koç Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Veri Bilimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
Küresel çevre sorunlarının telafi edilemezliğin eşiğine yaklaşıp yaklaşmadığı, canlı türlerinin ve insanlığın yaşayabilirliğini tehlikeye atıp atmadığı konusunda çözülmemiş bir tartışma vardır. Çevresel Kuznets Eğrisi (EKC) kavramı, çevresel sürdürülebilirliğin temel yakıtı olarak sürekli ekonomik büyümeyi desteklemek için yaygın olarak kabul görürken, karşıt kanıtlar da sanayileşme ve seri üretimi çevresel bozulmanın başlıca nedeni olarak belirlemektedir. Bugüne kadar, küresel politika yapımındaki kritik önemine rağmen, EKC'nin dinamiklerini ulusal ve küresel düzeyde ölçmek için çok az şey yapılmıştır. Burada, kişi başına yıllık CO2 emisyonları, kişi başına Gayri Safi Yurtiçi Hasıla (GSYH) ve yıl için mevcut küresel panel verilerinin üç boyutlu bir özellik uzayında bir ölçme metriği sunuyoruz. Veri noktaları ile kübik özellik uzayının köşeleri arasındaki Chebyshev mesafesini ulusal ve küresel EKC için bir metrik olarak öneriyoruz. Önerilen metodolojimize dayanarak, en büyük küresel kümülatif CO2 emisyonuna sahip otuz ülkeyi beş kategoride sınıflandırıyor ve her kategorideki EKC dinamiklerini daha ayrıntılı olarak açıklıyoruz. Sonuçlarımız Fransa, Almanya ve Birleşik Krallık'ın EKC hipotezi ile uyumlu olduğunu, ancak diğer ülkelerin EKC dışı senaryolarla daha tutarlı olduğunu göstermektedir. Ayrıca Polonya ve Meksika'nın ek CO2 emisyonları olmadan nasıl sürekli ekonomik büyüme kaydettiğini de gösteriyoruz. Son olarak, metodolojimize göre küresel düzeyde ülkelerin göreceli performansını tartışıyor ve gelecekteki araştırmalar için yönler öneriyoruz.
Özet (Çeviri)
There is an unresolved imbroglio regarding whether the global environmental issues are approaching the verge of irrecoverability, endangering the viability of living species and humanity. While the concept of the Environmental Kuznets Curve (EKC) is widely accepted in support for perpetual economic growth as the essential fuel for environmental sustainability, the contrasting evidence also designates industrialization and mass production as the principal cause of environmental deterioration. To date, despite its crucial significance in global policymaking, little has been done to quantify the dynamics of the EKC on a national and global level. Here, we introduce a quantification metric in a three-dimensional feature space of the available global panel data for annual CO2 emissions per capita, Gross Domestic Product (GDP) per capita and year. We propose the Chebyshev distance between the data points and the vertices of the cubic feature space as a metric for the national and global EKC. Based on our proposed methodology, we classify thirty countries with the greatest global cumulative CO2 emissions in five categories and further explain the dynamics of EKC in each category. Our results demonstrate that France, Germany, and the United Kingdom are aligned with the EKC hypothesis, but other countries are more consistent with non-EKC scenarios. We also show how Poland and Mexico have gone through constant economic growth without additional CO2 emissions. Lastly, we discuss the relative performance of countries on a global level according to our methodology and propose directions for future research.