The examination of psychological resilience and self-efficacy as predictors of cyberbullying among adolescents
Ergenlerde siber zorbalığın yordayıcısı olarak psikolojik dayanıklılık ve öz-yeterliliğin incelenmesi
  1. Tez No: 766045
  2. Yazar: MERVE GÜÇLÜ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ORKUN AYDIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: International University of Sarajevo
  10. Enstitü: Yurtdışı Enstitü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 130
Özet
Teknoloji ve internetin aşırı kullanımı sonucunda ergenler arasında çok sayıda risk alanı gelişmiştir. Bu çalışmanın temel amacı siber zorbalık, psikolojik dayanıklılık ve öz-yeterlik arasındaki ilişkileri belirlemektir. Daha önce, bu değişkenler üzerinde geniş örneklemle, az sayıda geniş çaplı çalışma yapılmıştır. Araştırmaya Türkiye'deki liselerden, 574 ergen çevrimiçi formlar aracılığıyla katılmıştır. Veriler dört araçla toplanmıştır: Sosyodemografik Form, Siber Zorbalık Ölçeği (SZÖ), Çocuk ve Genç Psikolojik Sağlamlık Ölçeği (ÇGPSÖ) ve Çocuklar İçin Öz-yeterlik Ölçeği. Sonuçlar, ergenlerin çoğunluğunun (%26,5) çevrimiçi oyunlar aracılığıyla siber zorbalığa maruz kaldığını göstermiştir. Siber zorbalık, psikolojik dayanıklılık ve öz-yeterlik puanları arasındaki ilişkileri incelemek için Pearson korelasyon kullanıldı. Analiz sonucu, siber zorbalık, psikolojik dayanıklılık ve öz-yeterlik toplam puanları arasında orta ve düşük düzeyde negatif ilişki olduğunu göstermiştir. Ayrıca, psikolojik dayanıklılık ve öz yeterliliğin, siber zorbalığı yordayıp yordamadığını incelemek için doğrusal regresyon uygulanmıştır. Çalışmamızda siber zorbalığın tek yordayıcısının psikolojik dayanıklılık olduğu bulundu. Psikolojik dayanıklılığa odaklanan ek çalışmalar, daha etkili siber zorbalık müdahale stratejilerinin geliştirilmesine yardımcı olabilir.
Özet (Çeviri)
Numerous risk areas have developed among adolescents as a result of the excessive usage of technology and the internet. The main objective of this study was to determine the associations between cyberbullying, psychological resilience, and self-efficacy. In previous, there have been few broad studies on these variables with wide samples. The study involved 574 adolescents from high schools in Turkey through online forms. Data were collected by four instruments included: Sociodemographic Questionnaire, Cyberbullying Scale (CBS), Child and Youth Psychological Resilience Scale (CYPRS), and Self-Efficacy Questionnaire for Children (SEQ-C). The results demonstrated that majority of adolescents (26.5%) reported being victims of cyberbullying through online games. The Pearson correlation was used to examine the relationships between cyberbullying, psychological resilience, and self-efficacy scores. The analysis showed that moderate and low-level negative relationships between cyberbullying, psychological resilience, and self-efficacy total scores. Furthermore, linear regression was performed to examine whether psychological resilience and self-efficacy predict cyberbullying. Psychological resilience was found to be sole predictor of cyberbullying in our study. Additional studies concentrating on psychological resilience may aid in the development of more effective cyberbullying intervention strategies.