Bilgi iletimine etki eden faktörler ve iletimin sayısallaştırılması
The Factors affecting information transfer and quantifying the transfer
- Tez No: 127100
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET FAHRİ ÖZOK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 108
Özet
ÖZET Bilgi, kişisel veya örgütsel kararların temelini oluşturmakla birlikte önemli bir ulusal kaynak, büyük bir politik ve ekonomik güç kaynağıdır. Günümüzde dünya çapında oluşan üç büyük değişim, işletme ve çevresini önemli ölçüde etkilemiştir: Birincisi global ekonominin ortaya çıkışı ve güçlenmesi, ikincisi endüstriyel ekonomiden bilgi esaslı hizmet ekonomisine geçiş, üçüncüsü ise iş dünyasında görülen güçlü değişim. Bu nedenle bilgi yeni ürün ve hizmetler için en önemli kaynak ve en önemli rekabet faktörlerinden birisi haline gelmiştir. Bu nedenle bilgi her noktada önemli bir konudur. İşletmenin içinden ve çevresinden gelen bilgilerin akışı ile kişiler etkili planlama ve kontrol yapabilir, doğru kararlar verebilir ve günlük faaliyetlerini gerçekleştirebilirler. Yöneticiler zamanlarının çoğunu, iletişime ayırırlar. Bilgi iletim sürecinde gerçekleşen bozulmalar, yanlış anlamalar ve yanlış yorumlamalar bilgi iletim, iletişim kalitesini düşürür ve verimliliği azaltır. Bilgi iletim süreci, göndericinin belli bir etki yaratabilmek amacıyla fikir, düşünce, arzu, istek ve verilerini işaret halinde alıcıya iletmesi, alıcınında bu işaretlere cevap vermesidir. Sürecin yedi temel unsuru vardır. Gönderici, gönderici ve alıcının filtre ve değerlendirme biçimleri, işaret, iletim kanalı, alıcı, geri besleme ve çevre koşulları. Burada en önemli unsur ikinci unsurdur. Gönderici va alıcı kendisine gelen işaretleri öncelikle filtrelerden geçirir ve değerlendirirler. Gönderici, ileteceği işareti oluştururken kendine ulaşan veri, bilgi, fikir ve duyguları kendi amaç, değer yargısı, anlayışı vb. faktörler doğrultusunda işarete çevirir. Diğer bir deyişle gönderici görmek istediğini görecek, anlamak istediğini anlayacaktır. Bu durum alıcı için de geçerlidir. Alıcı kendisine ulaşan işaretlerin bir kısmını hiç dikkate almayabilir. Alıcı, işarete göndericinin verdiği önemden daha farklı bir önem ve anlam verecektir. Aynı işaret farklı kişiler tarafından değişik şekillerde algılanır. Bunun nedeni, kişileri etkileyen bir takım faktörlerin olmasıdır. Bilgi iletiminde etki eden faktörler: 1. Pragmatik Faktörler 1.1. Kültür 1.2. Çevre 1.3. Toplumsal düşünceler 1.4. Kasıt 1.5. Konuşma özellikleri 2. Semantik Faktörler ıx3. Dilsel Faktörler 4. Teknik Faktörler 4.1. Modülasyon 4.2. Şifreleme ve şifrelerin çözülmesi 5. Ortamdan Kaynaklanan Faktörler 6. Bireysel Faktörler: Duyu organlarının tam olarak çalışıyor oluşu, fiziksel ihtiyaçların giderilmesi, genel sağlık durumu, zeka, hafıza, yaş, cinsiyet, algılama yeteneği, eğitim durumu, tecrübe, meslek, kendine güven, dış görünüm, toplum içindeki roller/konumlar, karizma, vb. Bu çalışmada iki kişinin kurduğu iletişim düşünülmüş ve bu iletişimin kalitesi diğer bir deyişle iletilen (anlaşılan) bilgi miktarı geliştirilen model vasıtasıyla tespit edilmeye çalışılmıştır. Bu tespiti yapmak için de, bilgi iletimine etki eden faktörlerden yararlanılmıştır. Bilgi iletimini gerçekleştiren kişiler tamamen farklı özelliklere sahiptir. Ve bu özellikler birbirinden ne kadar farklı olursa, iletişim kalitesi o kadar düşecek ve iletilebilen bilgi miktarı da o kadar azalacaktır. Bu özellikler; 1. İçinde bulunulan ortamın kültürel özelliklerini taşıma derecesi, 2. Davranışların çevreden etkileniyor oluşu, 3. Konuya verilen önem derecesi, 4. Dilin düzgün kullanımı, 5. İletişim araçlarının teknik kalitesi, 6. Ortam özellikleri, 7. Sağlık durumu, 8. Yaş, 9. Anlama yeteneği, 10. Eğitim düzeyi, 1 1. Tecrübe seviyesi, 12. Güvenilirlik, 13. Toplumsal düşüncelere sahiplik derecesi, 14. Özgür iletişim kurabilme düşüncesi, 15. İfade edebilme yeteneği, 16. Sabır düzeyi. Çalışmada bu özelliklerin farklılıklarının derecelendirilmesinde ve modelin kurulmasında bulanık mantık kullanılmıştır. İletilebilen bilgi miktarını tespit etmek için bulanık değerlendirme bağıntısı kullanılmıştır. Modellemenin aşamaları; 1. İletişim kuran iki kişinin 16 özelliği ne kadar taşıdığı, anket yardımıyla tespit edilir. Hazırlanan ankete kişilerin verdiği cevaplar değerlendirilir ve her faktör için her iki kişiye 0- 1 00 arasında puanlar verilir.2. Elde edilen bu puanların geliştirilen formül yardımıyla farkları (İDP-iletişim düzeyi parametre değerleri) alınır. 3. Her bir 16 faktöre, beklenen iletişim özelliklerinin oluşturulması için, ağırlıklar (wj) atanır. W = {wı, W2, W3,...,wn} ; E w, = 1 (Bulanık vektör) 4. X = {xı, X2, X3,...,xn}, faktörlerin evrensel kümesi olmak üzere, seçilen faktörler kümesi elemanları; xı : İçinde bulunulan ortamın kültürel özelliklerini taşıma derecesindeki farklılık, X2 : Davranışların çevreden etkilenmesindeki farklılık, X3 : Konuya verilen önem derecesindeki farklılık, X4 : Dilin düzgün kullanımındaki farklılık, X5 : İletişim araçlarının teknik kalitesindeki farklılık, X6 : Ortam özelliklerindeki farklılık, X7 : Sağlık durumundaki farklılık, xg: Yaş farkı, xç>: Anlama yeteneğindeki farklılık, xıo: Eğitim düzeyindeki farklılık, xn: Tecrübe seviyesindeki farklılık, X12: Güvenilirlikteki farklılık, X13: Toplumsal düşüncelere sahiplik derecesindeki farklılık, X14: Özgür iletişim kurabilme düşüncesindeki farklılık, X15: İfade edebilme yeteneğindeki farklılık, xi6: Sabır düzeyindeki farklılık' dır. Y - {yi, Y2, y3, -,ym}; değerlendirme evrensel kümesi olmak üzere, seçilen değerlendirme kümesi elemanları; yi : Çok iyi, y2 : İyi, y3 : Orta, y4 : Yeterli, ys : Zayıf dır. Çalışmada esas alman kabul aşağıda verilmiştir: İletişim çok iyi ise, iletilen bilgi miktarı % 81-100 arasındadır. İletişim iyi ise, iletilen bilgi miktarı % 61-80 arasındadır. İletişim orta ise, iletilen bilgi miktarı % 41-60 arasındadır. İletişim yeterli ise, iletilen bilgi miktarı % 21-40 arasındadır. İletişim zayıf ise, iletilen bilgi miktarı % 0-20 arasındadır. Her faktöre ait bulanık mantık grafiklerinden faydalanarak, tespit edilen kişiler arası farklılıkların sahip olduğu iletişim kurma üyelik değerleri tespit edilir. Bu değerler kişiler arası iletişim kurma özelliklerini göstermektedir. 5. Son bulunan değerler normalize edilir. Normalize edilen değerler, bir sonraki işlemde kullanılacak olan R matrisini oluşturur. 6. i = l,2,3,....n ve j = 1,2,3,....m olmak üzere; R = [rjj], değerlendirme bulanık bağıntısıdır, e = W o R, her y; değerlendirme kategorisi için üyelik değerlerini içeren bulanık vektördür. xıBeklenen durum ile iki kişinin iletişim kurma özellikleri e = W o R bulanık vektörü yardımıyla birlikte değerlendirilerek, kurulan iletişimin nasıl olduğu yani ne oranda bilgi iletilebildiği tespit edilir. Örneğin; e = {0.09, 0.12, 0.10, 0.05, 0} şeklinde elde edilmişse, değerlendirmede en büyük üyelik değeri (0.12), ikinci eleman (iyi) olduğu için kabul gereği iletilen bilgi miktarı %61-80 arasındadır. ttj^*
Özet (Çeviri)
SUMMARY Information is fundamental source of personal and organizational decisions. And also it is an economical, a political and a national source of power. Three powerfull worldwide changes have altered the environment of business. The first change is the emergence and strengthening of the global economy. The second change is the transformation of industrial economies and societies in to information- based service economies. The third is the transformation of the business enterprise. Information are becoming the foundation for many new services and products. So that it can be easily said that information transfer is very important subject at every point. Information transfer allows a manager to plan, coordinate, control and make decisions effectively. Information transfer allows workers to do their daily activity. Managers spend most of their time communicating. Distortion, misunderstanding and misinterpreting in the information transfer process, decrases the quality of information transfer and communication. This decrase the productivity. In its most basic form, information transfer process involves a sender who takes his/her thoughts (idea, opinion, request, wish, knowledge...), and encodes them into verbal or nonverbal messages that which are sent to a receiver. The receiver then decodes the messages and attempts to understand what the sender meant to communicate. The process is completed when the reciever transmits verbal or nonverbal feedback to indicate his/her receiption and understanding of the message. The fundamental components of the process are; sender, sender-receiver's filter and perception (understanding) form, messages, transmission channel, receiver, feedback and environmental conditions. The second component is the most improtant one. Because while persons encoding their thoughts into messages and decoding the messages, they are affected by their beliefs, attitudes, aims and values. The life experiences of the encoder/decoder have caused them. Sender and reciever communicate based on their perceptions. Sender and reciever understand what they want to understand. Receiver can not consider all messages, and receiver doesn't evaluate the messages as sender. Some messages are understood differently by different people. Because people are influenced by some factors. The factors affecting the information transfer: 1. Pragmatic Factors 1.1. Culture 1.2. Context 1.3. Community thoughts Xlll1.4. Intentionality 1.5. Speech acts 2. Semantic Factors 3. Syntaktic Factors 4. Empiric Factors 4.1. Modulation 4.2. Signalling 5. Environmental Conditions 6. Personal Factors: Sense organs, physical neccessities, health, intelligence, memory, age, gender, perception, education, experience, occupation, reliablity, appearance, charisma. In this study, success of information transfer is measured in a two person communication. In other words, the amount of understanding information is measured. Also by the help of factors affecting information transfer, the amount of understood information is measured in this study. People who send and receive information have their own personal characteristics. And this characteristic values differ, change within everyone. We can say that by the increasing difference level, the transferred information level decreases. These characteristics are; 1. The level of having cultural properties of ambience, 2. Affecting of behaviour by context, 3. The level of importance given to subject, 4. Using of language accurately, 5. Technical quality of transmission channels, 6. The condition of environment, 7. The situation of health, 8. Age, 9. Ability of understanding, 10. The level of education, 1 1. The level of experience, 12. Reliablity, 13. The level of having community thought, 14. Free communication thought, 15. Ability of expressing, 16. The level of patience. In this study fuzzy logic is used in grading of difference of these characteristics. Also here a fuzzy model is developed measuring the transfer of information. We use the fuzzy relation in our model for evaluating the success of transferred information. xivSteps of Model: 1. These 16 characteristics are scored for 2 persons by means of questionnaire form. The scores are between 0 and 100. 2. The difference of these scores (LoCP-The parameter of communication level) are calculated by means of a formula. 3. It is given a set of“scores”(wj) for each of the n grading 16 factors, and we ensure, for convention, that the sum of the scores is unity. Each of these scores is actually a membership value for each of the factors, x,, and they can be arranged in a fuzzy vector, W. So we have W = {wi, W2, W3,...,wn} where E w; = 1. 4. It is assigned a grade to each difference of characteristics. To formalize this approach, let X be a universe of factors and Y be a universe of evaluations, so X= {Xi, X2, X3,...,Xn} xi : The difference of the level of having cultural properties of ambience, X2 : The difference of affecting of behaviour by context, X3 : The difference of the level of importance given to subject, X4 : The difference of using of language accurately, X5 : The difference of technical quality of transmission channels, X6 : The difference of the condition of environment, X7 : The difference of the situation of health, xg: The difference of age, X9: The difference of ability of understanding, xio“. The difference of the level of education, xn: The difference of the level of experience, X12: The difference of reliablity X13: The difference of the level of having community thought X14: The difference of free communication thought X15: The difference of ability of expressing xi6i The difference of the level of patience are selected as the factors. Y = {yi, y2, y3, -,ym} yi : Very good, y2 : Good, y3 : Medium, y4 : Fair, ys : Poor are the selected as the values. An acceptance is considered in this study: If communication is very good, the amount of transferred information is between 81 and 100, If communication is good, the amount of transferred information is between 61 and 80, If communication is medium, the amount of transferred information is between 41 and 60, xvIf communication is fair, the amount of transferred information is between 21 and 40, If communication is poor, the amount of transferred information is between 0 and 20. The membership values of Xi is determined for each factor the means of the fuzzy set graphs belonging each factor. 5. These membership values are normalized and thus R is occured. R, might result the relationship between pairs of grading factors and grade evaluations for each communication. 6. R = fry] is a evaluation fuzzy relation where i = l,2,3,....n and j = l,2,3,....m. e = W o R where e is a fuzzy vector containing the membership values for the communication in each of the y, evaluation categories. For example; if e = {0.09, 0.12, 0.10, 0.05, 0}, it is found that this communication is ”good". And so the amount of transferred information is between 61 and 80 according to acceptance. xvi