Siyasal pazarlamada sosyal medyanın rolü: 31 mart 2019 Ankara yerel seçimleri üzerine bir araştırma
The role of social media in political marketing: A research on 31 march 2019 Ankara local elections
  1. Tez No: 766063
  2. Yazar: HACER AKIN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CEMALETTİN AKTEPE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 116
Özet
Gelinen zaman diliminde iletişim araçları ve işlevlerinin gelişmesi ile farklı toplumsal kesitleri bir araya getiren yeni bilgi iletişim teknolojilerine yönelimler artmış olup, bu gelişmeler sosyalleşmede boyut ve kapsam değişikliğine yol açmıştır. Bu kapsam değişikliğinin getirdiği bir aygıt olarak sosyal medya, iletişim dünyasında toplum-devlet-birey-sivil toplum–doğa vd. ekseninde sosyal ilişkilere yön veren ya da etki eden bir olgu olarak karşımızdadır. Bu yönüyle, sosyal medya araçları da günlük yaşamın tüm gerçekliklerine yönelik belirleyici ve yönlendirici bir unsur olarak geniş çapta bir etki alanına sahiptir ve tüm sosyal yaşamı çepeçevre kuşatmıştır. Bu araştırmada, sosyal medya kavramı ile siyasal pazarlama alanında ilişki incelenmiş olup, tezin konusu Ankara Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçimlerinde Mansur Yavaş ve Mehmet Özhaseki'nin sosyal medya kullanımının adayların siyasal pazarlama faaliyetlerine etkisi üzerine içerik analizidir. Araştırmada siyasal pazarlama ve sosyal medyaya ilişkin kavramsal çerçeve çizildikten sonra 2019 Ankara Belediye Başkanlığı seçim sürecinde Millet İttifakı adayı Mansur Yavaş ve Cumhur İttifakı adayı Mehmet Özhaseki'nin olan 3-30 Mart 2019 tarihleri arasında resmi Twitter hesapları üzerinden yürüttükleri söylemlerinin içerik analizi yürütülmüştür. Bu yönüyle, tez, ana problem olarak, Türkiye'nin başkenti ve bir metropol kent olan Ankara ilindeki Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçimlerinin yarattığı sosyal ve siyasal etkiler çerçevesinde, adayların sosyal medya (Twitter) kullanımının, siyasal pazarlama faaliyetlerine etkisi oldu mu?" sorusuna cevap aramaktadır. Yakın dünya tarihi göz önüne alındığında kitle hareketine yol açma kabiliyeti ve siyasal pazarlamada etkin şekilde kullanılan sosyal medya araçlarından biri olması dolayısıyla adayların sadece Twitter söylemleri dikkate alınmıştır, tekrara düşüldüğü için adayların Facebook, Instagram, Youtube … gibi sosyal medya hesapları araştırmaya dahil edilmemiştir. Bulgular üzerinde nitel bir analiz türü olan içerik analizi yapılmıştır. Adayların bu tarihler arasındaki tweetleri (metin ve görsel öğeler dahil) Maxqda 2020 programı üzerinden incelenmiş, 20 ketagoride kodlama yapılmıştır. Sonuç olarak her iki adayın da sosyal medyanın imkanlarını kısıtlı olarak değerlendirdiği tek yönlü iletişim imkanlarını (içerik üretme) iyi değerlendirmekle beraber karşılıklı etkileşim bazlı mention, reply, alıntılama … gibi seçeneklere çok az başvurdukları tespit edilmiştir. Bununla beraber seçim başarısı elde eden adayın seçimde başarısız olan adaya göre sosyal medyayı daha az aktif kullandığı tespit edilmiş ve çalışma sonucunda sosyal medyanın seçim seyrine etkilerinin olduğu ancak tek başına sosyal medya kullanımının seçim başarısını elde etmede yetersiz olduğu ortaya konmuştur.
Özet (Çeviri)
In the current period, with the development of communication tools and their functions, tendencies towards new information and communication technologies that bring together different social segments have increased, and these developments have led to a change in size and scope in socialization. As a device brought about by this change in scope, social media, society-state-individual-civil society-nature etc. In the world of communication. On the axis, it is a phenomenon that directs or affects social relations. In this respect, social media tools have a wide range of influence as a determining and guiding factor for all realities of daily life and have surrounded all social life. In this thesis research, the relationship between the concept of social media and political marketing has been examined, and the subject of the thesis is the content analysis of Mansur Yavaş and Mehmet Özhaseki's use of social media on the political marketing activities of the candidates in the Ankara Metropolitan Municipality elections. After the conceptual framework of political marketing and social media was drawn in the thesis research, the content analysis of the discourses of the Nation Alliance candidate Mansur Yavaş and the People's Alliance candidate Mehmet Özhaseki on their official Twitter accounts between 3-30 March 2019 were carried out in the 2019 Ankara Mayoral Election process. With this aspect, the thesis, as the main problem, has an impact on the political marketing activities of the candidates' use of social media (Twitter) within the framework of the social and political effects created by the Metropolitan Municipality elections in Ankara, which is the capital city of Turkey and a metropolitan city? seeks an answer to the question. Considering the recent world history, only the Twitter discourses of the candidates were taken into account due to its ability to cause mass movement and being one of the social media tools effectively used in political marketing. The data was subjected to not only a quantitative analysis, but also a content analysis, which is a qualitative analysis. Candidates' tweets of these dates relationships (including text and images) were analyzed through the Maxqda 2020 program, made of 20 ketagorid relationships. As a result, one-way communication opportunities (to be produced from within) that each candidate evaluates the possibilities of social media as limited are well combined, but talking about interaction, quoting … is about two options. The candidate who won the final election in the future used social media less actively than the candidate who was unsuccessful in the election, and it was his counter that seemed inadequate in the future to choose the only social media where the social media preselection would have a future in the working situation.