Cumhurbaşkanının düzenleyici işlemleri
Regulatory acts of the president of Turkey
- Tez No: 766062
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA AYHAN TEKİNSOY
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İdare Hukuku Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 310
Özet
XIX. ve XX. yüzyıllardaki toplumsal mücadeleler, yurttaşların bireysel veya toplu olarak ekonomik koşullarını iyileştirmenin yanında temel hak ve özgürlüklerin genişlemesine de yol açmıştır. Temel hak ve özgürlüklerin kullanılması, bunların sınırlandırılması ve idarenin yargısal denetimi modern zamanların devlet-yurttaş diyalektiğinin en temel unsurlarından biridir. Tarihi, ekonomik ve toplumsal gelişmeler doğrultusunda devlet, bütün dünyada büyük oranda yürütme organıyla özdeşleşmiştir. Kamu hizmetinin ve onun özel bir görünümü sayılması gereken kolluk faaliyetinin topluma yayılan etkisiyle birlikte yurttaşlar, her gün yürütme organıyla ilişki içerisine girmektedirler. Yürütme organının faaliyetinin kaynağı Anayasa ve kanunlardır. Bu doğrultuda hareket eden yürütmenin işlemleri ise yargı organları tarafından denetlenmektedir. Dolayısıyla devletin üç işlevinin, birbirini denetlemeyi de içerecek biçimde, belirli oranda işbirliği içerisinde olduğu söylenebilir. Çalışmamız devletin; örgütünün kurulması, personelinin görevlerinin, yetkilerinin, haklarının ve yükümlülüklerinin Anayasanın ve kanunların hükümleri doğrultusunda düzenlenmesine, temel hak ve özgürlüklerin kullanımının sınırlandırılmasında, yasama ve yürütme organlarının yetkisi, bu yetkinin görünümü olan kanunlar ve yürütmenin düzenleyici işlemleri arasındaki ilişki ve bunların yargı organları tarafından denetlenmesine odaklanmıştır. Yürütme organı devletin işlevlerine kaçınılmaz ve zorunlu bir biçimde egemen olsa da, temel hak ve özgürlükleri ilgilendiren konularda yasama ve yargı organlarının aktif rol alması, halkın devlet yönetimine katılmasını ve hak arama özgürlüklerini daha iyi kullanmasını sağlayacaktır.
Özet (Çeviri)
Social conflict of the XIX. and XX. Centuries, not only improved the economic conditions of citizens individually or collectively, but also led to the expansion of fundamental rights and freedoms. The use of fundamental rights and freedoms, their limitation and judicial control of the administration are one of the most fundamental elements of the state-citizen dialectic of modern times. In accordence with historical, economic and social developments, the state has largely identified as the executive power all over the world. With the spreading effect of the public service and the law enforcement activity, which should be regarded as a special aspect of public service, citizens daily come into contact with the administration. The source of the activity of the executive power is the constitution and laws. In this direction the acts of the executive are reviewed by the judiciary. Therefore, it can be said that the three functions of the state cooperate to a certain extent, including controlling each other. The study focuses on the establishment of the organization of the state, regulating the duties, powers, rights and obligations of its personnel in accordence with the provisions of the constitution and laws, the authority of the legislative and executive powers on limiting the exercise of fundamental rights and freedoms, the relationship between the laws and the regulatory acts and their judicial review. Although the executive power inevitably and necessarily dominates the functions of the state, the active role of the legislature and judiciary, in matters concerning the fundamental rights and freedoms enables the people to participate in the state administration and to exercise their right to legal remedies.