Zaman skalasında uyumlu kesirli laplace dönüşümü ve uygulamaları
The conformable laplace transform on time scales and its applications
  1. Tez No: 766089
  2. Yazar: GÖZDE ÖZLÜ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SERTAÇ GÖKTAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mersin Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 56
Özet
Bu tez çalışmasında, zaman skalasında uyumlu kesirli dinamik denklemlerin özellikleri incelenmiştir. Bunun için öncelikle zaman skalasında uyumlu kesirli analiz tanıtılmış, uyumlu kesirli türev ve uyumlu kesirli integral kavramları detaylıca incelenmiştir. Uyumlu kesirli türev yardımıyla oluşturulan uyumlu kesirli dinamik denklemler ele alınmıştır. Ayrıca zaman skalasında kesirli analiz yardımıyla tanımlanan Laplace dönüşümün özellikleri incelenmiştir. Buna ek olarak, bazı fonksiyonların uyumlu kesirli Laplace dönüşümleri hesaplanmıştır. Sonuç olarak, kesirli dinamik denklemler yardımıyla oluşturulan bazı başlangıç değer problemlerinin çözümleri uyumlu kesirli Laplace dönüşümü ile hesaplanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the properties of conformable fractional dynamic equations on the time scale are investigated. For this, conformable fractional calculus on the time scale was firstly introduced, and the concepts of conformable fractional derivative and conformable fractional integral were examined in detail. Conformable fractional dynamic equations created with the help of conformable fractional derivatives are considered. Moreover, the properties of the Laplace transform defined with the help of conformable fractional calculus on the time scale are examined. In addition, the conformable fractional Laplace transforms of some functions are calculated. Consequently, the solutions of some initial value problems created with the help of conformable fractional dynamic equations are calculated with the conformable fractional Laplace transforms.