Observational sketching as tool for experiencing place: A comparative study of free-hand sketching and photography
Kentsel tasarımda mekanı deneyimleme aracı olarak izlenim eskizi: Eskiz ve fotoğraflama tekniklerinin karşılaştırılması
- Tez No: 766088
- Danışmanlar: DOÇ. DR. YÜCEL CAN SEVERCAN, DR. NEDİM KEMER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Şehircilik ve Bölge Planlama, Urban and Regional Planning
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Şehir ve Bölge Planlama Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kentsel Tasarım Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 175
Özet
Kentsel tasarım sürecinde, bir çok alanda da olduğu gibi görseller ve görselleştirme teknikleri önemli bir yere sahiptir. Var olanın ifade edilmesi ya da düşüncelerin somutlaştırılarak aktarılması gibi fonksiyonlara sahip olan görseller, tasarım disiplinlerinde mekanı anlama ve mekan deneyiminin de önemli bir parçasıdır. Bu çalışmanın amacı, izlenim eskizlerinin, mekan deneyiminde bir araç olarak kullanılması ve bir araştırmanın parçası olarak yerinde veri toplama methodu olarak değerendirilmesi, aynı şekilde bir görselleştirme yöntemi olarak fotoğraflama tekniğiyle karşılaştırılması, sonucunda farklı methodların mekan deneyimi methodları olarak avantaj ve dezavantajlarının karşılaştırılmasıdır. Bu amaçla bu çalışmada belirlenen araştırma soruları şunlardır: (1) Tasarımcılar, mekânı deneyimlerken gözlemsel eskiz ve dijital fotoğrafçılığı kullanmanın avantaj ve dezavantajlarını nasıl değerlendiriyorlar? Alt Araştırma Sorusu; (1) Tasarımcıların mesleki geçmişi ve geçmiş çizim ve fotoğrafçılık eğitimi, gözlemleri ifade biçiminde farklılık yaratır mı? Dijital fotoğrafçılıkla karşılaştırıldığında gözlemsel eskiz tekniğinin avantajları ve dezavantajları nelerdir? Bu çalışma kapsamında Ankara Kalesi bölgesinde yapılan bir saha çalışması sonrasında katılımcılarla görüşmeler yapılarak elde edilen bulgular yukarıda verilen araştırma soruları kapsamında detaylı olarak tartışılmıştır. Sonuç olarak, elde edilen bulgular yerinde çizimin mekânı deneyimlemek için uygun bir yöntem olduğunu ve dijital fotoğrafçılık yöntemine göre farklı avantaj ve dezavantajları olduğunu desteklemiştir. Bu iki yöntemin birlikte kullanılmasının mekân deneyimi ve yerinde veri toplama yönteminde en etkili yöntem olabileceği, yapılan saha çalışması ve görüşmeler sonucunda çıkarılabilir. Bu çalışmanın, özellikle öğrenciler ve genç kentsel tasarımcılar için, gözlemsel eskiz ve dijital fotoğraflama yönteminin mekânı deneyimleme metodu olarak kullanılması konusunda farkındalığı artırması ve ilham vermesi amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Visuals and visualization techniques are essential in urban design. They are used for expressing the things that are seen or conveying thoughts. They are also an essential part of understanding and experiencing space in design disciplines. This study aims to use observational sketching and photographs as two tools for experiencing places, evaluate them as an on-site data collection method, and compare the advantages and disadvantages of these methods based on their effect on perception, contribution to the diversity of representation and quick documentation of the urban environments. To this end, the researcher asked two questions: (1) What advantages and disadvantages do designers see in using observational sketching and digital photography while experiencing places? (2) Do the professional background of designers and their past drawing or photography training make any difference in the way they assess these two techniques? In order to respond these questions, the author conducted a field study in the Ankara Castle region with a number of designers and then asked them to participate in interview research. Key findings show that on-site drawing is a suitable method for experiencing the place, and it has different advantages and disadvantages when compared to the photographing method in different cases. It is possible to conclude that using these two methods together can be the most effective method in the field experience and on-site data collection method due to the fieldwork and interviews. The findings were discussed in detail in the study. It should be emphasized that it is essential to see these results as a method of experiencing the place, especially for students and junior urban designers.