Mardin Kızıltepe ovasının yeraltı suyu kalitesinin araştırılması
Research of ground water quality of Mardin Kızıltepe plain
- Tez No: 766105
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HAKKİ GÜLŞEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mühendislik Bilimleri, Engineering Sciences
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Harran Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 145
Özet
Yeraltı suları geçmişten günümüze kadar, içme ve sulama amacıyla kullanılan en önemli kaynaklardan biri olmuştur. Fakat bugün artan nüfus, tarım faaliyetleri ile gelişen teknoloji ve sanayileşme sonucu yeraltı ve yerüstü sularının kirlilik düzeyi hızla artmaya başlamıştır. Bu tez çalışmasıyla, Kızıltepe ovasında yeraltı sularının, yeraltı suyu kullanımı sonucu ne kadar etkilendiğini ve kalitesini belirlemek amacıyla, 11 aylık bir dönemde dört mevsim periyodunda ovanın genelini temsil eden 10 ayrı numune için kuyu belirlenmiş, bu kuyulardan her mevsim numune alınmış ve bu numunelerde laboratuvarda ve arazide Ca+2, Mg+2, K+, Na+, Cl-, SO4-2, NO2‾, HCO3-, NO3‾ , karbonat, Toplam Kjeldahl Azotu (TKA), toplam katı madde (TKM), toplam azot (TN), sertlik, sıcaklık, pH, elektriksel iletkenlik (EC), toplam çözünmüş katı madde (TDS), bulanıklık parametreleri arazide ölçülmüştür. sodyum absorpsiyon oranı (SAR), artan sodyum karbonat (RSC), %Na değerleri hesaplanarak elde edilmiştir. Çalışmanın analiz, ölçüm ve hesaplama sonuçları, içme suyu kalitesi, tarımsal sulama suyu kalitesi açısından ve hidrojeokimyasal fasiyes açısından sınıflamalara tabi tutulmuştur.
Özet (Çeviri)
Groundwater has been one of the most important resources used for drinking and irrigation purposes from past to present. But today, as a result of increasing population, agricultural activities, developing technology and industrialization, the pollution level of underground and surface waters has started to increase rapidly. In this thesis study, in order to determine how much the groundwater in the Kızıltepe plain is affected by the use of groundwater and its quality, wells were determined for 10 different samples representing the whole of the plain in a four-season period in an 11-month period. Ca+2, Mg+2, K+, Na+, Cl-, SO4-2, NO2‾, HCO3-, NO3‾, carbonate, Total Kjeldahl Nitrogen (TKA), total solids (TKM), total nitrogen (TN) in the field , hardness, temperature, pH, electrical conductivity (EC), total dissolved solids (TDS), turbidity parameters were measured in the field. sodium absorption rate (SAR), increasing sodium carbonate (RSC) were obtained by calculating the %Na values. Analysis, measurement and calculation results of the study were classified in terms of drinking water quality, agricultural irrigation water quality and hydrogeochemical facies.