Marka imajı oluşumunda sosyal medya reklamlarının rolü: Kuşaklar üzerine bir araştırma
The role of social media advertisements in the formation of brand image: A study on generations
- Tez No: 766131
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SEZGİ TURFANDA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Reklamcılık, Advertising
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Nişantaşı Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Reklamcılık Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Reklamcılık ve Marka İletişimi Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 125
Özet
Bu araştırmada, sosyal medya platformlarındaki reklamların, X ve Z kuşaklarına ait tüketiciler üzerindeki etkileri incelenmiştir. Farklı zaman aralıklarında dünyaya gelen bu kuşaklar arasında davranışsal anlamda birtakım farklılıklar mevcuttur. Bu farklılıklardan yola çıkarak Instagram reklamlarının X ve Z kuşakları üzerindeki etkisi belirlenmeye çalışılmıştır. Marka imajının oluşması ve değerlendirilmesi konusunda bu kuşakların özelliklerine göre hangi farklılıkların olduğu, önceliklerinin neler olduğu konusunda çalışılmıştır. Çalışma yöntemi olarak ayrıntılı sorulara sorabilmek ve derine inebilmek için nitel araştırma deseni olan derinlemesine görüşme yöntemi belirlenmiştir (Yıldırım ve Şimşek, 2008: 120). Araştırma sahası olarak İstanbul ili seçilmiştir. X ve Z kuşaklarına ait eşit sayıda kişilerle görüşmeler gerçekleştirilmiştir. Popüler online yemek sipariş uygulamaları olan Getir Yemek ve Yemek Sepeti'nin, Instagramdaki reklamlarının X ve Z kuşaklarındaki tüketicileri etkileyen ve onları ikna edebilen mesajlar ve tasarımların nasıl farklılıklar gösterdiği ortaya konulmuştur.
Özet (Çeviri)
In this research, the effects of advertisements in social media platforms on consumers belonging to X and Z generations were determined. There are a number of behavioral differences between these generations born at different time intervals. Based on these differences, the effect of Instagram advertisings on X and Z generations was tried to be determined. In the formation and evaluation of the brand image, it has been studied which differences are according to the characteristics of these generations and their priorities. As a study method, an in-depth interview method, which is a qualitative research design, was determined in order to ask detailed questions and to dig deep. The province of Istanbul was chosen as the research area. Interviews were conducted with an equal number of people belonging to X and Z generations. It has been revealed how the popular online food ordering applications GetirYemek ve Yemeksepeti's advertisings on Instagram affect and convince consumers in X and Z generations and how the messages and designs that can convince them differ.