Protein oranları farklı yemlerin Avrupa Yayın Balığı (Silurus glanis L., 1758) yavrularının büyüme performansı, yem değerlendirme ve vücut kompozisyonu üzerine etkisi
Effect of different protein contents mix feed composition on growth performance, feed conversation and body composition in European Catfish (Silurus glanis L., 1758) fry
- Tez No: 766141
- Danışmanlar: PROF. DR. İBRAHİM DİLER, PROF. DR. CEMİL KAYA GÖKÇEK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Isparta Uygulamalı Bilimler Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Yetiştiriciliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Su Ürünleri Yetiştiriciliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 82
Özet
Bu çalışmada iki farklı ağırlığa (5 g ve 100 g) sahip avrupa yayın balığı (Silurus glanis) yavrularının yem rasyonunda gereksinim duyduğu optimum protein oranının belirlenmesi amaçlanmıştır. Buna istinaden iki aşamaya sahip çalışmada 5 g ağırlığa sahip yavrular için kontrol (45/15), 35/8, 40/8, 45/8 ve 50/8, 100 g ağırlığa sahip yavrular için ise kontrol (45/15), 30/8, 35/8, 40/8 ve 45/8 protein/lipid oranına sahip yemler hazırlanarak her bir aşama için 90 gün boyunca yavrular beslenmiştir. Toplam 411 gün süren tezin saha çalışmasından elde edilen veri ve örneklerin fiziko kimyasal, biyometrik, morfometrik, sindirilebilirlik ve yem analizleri yapılarak istatistiksel değerlendirmeye tabi tutulmuştur. Biyometrik veriler baz alındığında en iyi değerler diğer gruplara kıyasla enerji düzeyi yüksek olan kontrol(45/15) grubunda elde edilirken, hemen ardından her iki yavru ağırlığı için en iyi değerler %40 proteine sahip 40/8 grubundan elde edilmiştir. Spesifik büyüme oranı verilerinin kullanılarak yapılan kırık çizgi regresyon analizi neticesinde yem rasyonunda optimum protein düzeyinin 5 g'lık yavrular için %40.68, 100 g'lık yavrular için ise %39.98 olduğu tavsiye edilmektedir. Elde edilen sonuçlar yapılan literatür çalışmaları ile örtüştürken, tez çalışmasında yapılan birçok analiz ile Avrupa yayın balığı yavrularının yem rasyonunda gereksinim duyduğu optimum protein oranının belirlenmesinde daha detaylı bir sonuç ortaya konulmuştur. Bu tez çalışması ile avrupa yayın balığına özgü ticari yem üretimine katkı sağlanması, bu sayede avrupa yayın balığı yetiştiriciliğinin ülkemizde yaygınlaşmasının desteklenmesi hedeflenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to determine the optimum protein ratio required in the feed ration of European catfish (Silurus glanis) fry with two different weights (5 g and 100 g). Based on this, in the two-stage study, control (45/15), 35/8, 40/8, 45/8 and 50/8 feeds with protein/lipid ratio were prepared for fry weighing 5 g, control (45/15), 30/8, 35/8, 40/8 and 45/8 feeds with protein/lipid ratio were prepared for fry weighing 100 g. For each stage, the pups were fed these feds for 90 days. Physico chemical, biometric, morphometric, digestibility and feed analyzes of the data and samples obtained from the field work of the thesis, which lasted for a total of 411 days, were subjected to statistical evaluation. Based on the biometric data, the best values were obtained in the control (45/15) group, which had a higher energy level compared to the other groups, while the best values for both fry weights were obtained from the 40/8 group with 40% protein. As a result of the broken line regression analysis using the specific growth rate data, it is recommended that the optimum protein level in the feed ration is 40.68% for 5 g fry and 39.98% for 100 g fry. While the results obtained overlap with the literature studies, a more detailed result was revealed in the determination of the optimum protein ratio required in the feed ration of European catfish fry with many analyzes made in the thesis study. With this thesis, it is aimed to contribute to the production of commercial feed specific to European catfish, and thus to support the spread of European catfish in our country.