Türk ve Maruni evleri mimari özelliklerinin tipolojik karşılaştırılması, Konya örneği
The architectural features of Turkish and Marooni houses typological comparison, Konya example
  1. Tez No: 766155
  2. Yazar: SEMA NUR BALTA
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖZLEM DEMİRKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: KTO Karatay Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 131
Özet
ÖZET Sema Nur BALTA TÜRK VE MARUNİ EVLERİ MİMARİ ÖZELLİKLERİNİN TİPOLOJİK KARŞILAŞTIRILMASI, KONYA ÖRNEĞİ Yüksek Lisans Tezi Konya, 2022 Konya, yüzyıllardır farklı medeniyetlere ev sahipliği yapmıştır. Osmanlı imparatorluğu tarafından Lübnan'dan getirilen Marunilerde bunlardan biridir. Konya'ya 1861 yılında getirilen Maruniler, şehrin merkezine yerleşmişlerdir. Bu tez çalışmasında farklı dini inançları ve kültürel kolları olan Maruni ve Türklerin aynı coğrafyada konutlarının tipolojik olarak incelenmesi amaçlanmıştır. Konya'da tipolojik özellikleri taşıdığı düşünülen üç Maruni ve üç Konya Türk evi seçilmiştir. Bu evler Arapoğlu Kosti Evi, Atatürk Evi, Dr. Nevzat Özkal Evi, Sarıyakup Mahallesi Mengüç Caddesi 22584 Ada 1 Parsel Konya Evi, Hatıpsinanzade Ahmet Efendi Konağı, Civar Mahallesi Sarı Hasan Caddesi 5610 Ada 1 Parsel Konya Evi'dir. Konutların plan, kesit ve görünüşleri elde edilmiştir. Yapı kartları oluşturulmuştur. Fotoğraflar çekilmiştir. Evlerin yerleşim özellikleri, yapı parsel ilişkisi, girişler, girişin cephede konumu, çıkmanın cephede konumu, bahçe, havuz ve mevcut durumu başlıklarıyla incelenmiştir. Plan elemanları tespit edilmiş, planda yerleri işaretlenmiştir. Kat sayısı, mekanlar, simetri ve malzeme incelenmiştir. Formlarına göre kapı ve pencereler tespit edilmiştir. Dolap, ağzı açık ve sedirler incelenmiştir. Farklılık ve benzerlikler tespit edilmiştir. Örnekleme sayısı az olduğu için genelleme yapılamamıştır. Ulaşılan bilgiler ışığında inanç ve kültürlerin mimariye etkilerinin olduğu tespit edilmiştir. Anahtar Kelimeler Maruni, Geleneksel Türk evi, Tipoloji, Konya
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Sema Nur BALTA THE ARCHITECTURAL FEATURES OF TURKISH AND MAROONI HOUSES TYPOLOGICAL COMPARISON, KONYA EXAMPLE Master's Thesis Konya, 2022 Konya has hosted different civilizations. Maronites brought from Lebanon by the Ottoman Empire is one of them. In this thesis, it is aimed to examine the houses of Maronites and Turks, who have different religious beliefs and cultural branches, in the same geography typologically. Three Maronite and three Konya Turkish houses, having similar typological features, were selected in Konya These houses are Arapoğlu Kosti House, Atatürk House, Dr. Nevzat Özkal House, Sarıyakup Mahallesi Mengüç Caddesi 22584 Block 1 Plot Konya House, Hatipsinanzade Ahmet Efendi Mansion, Civar Mahallesi Sarı Hasan Caddesi 5610 Block 1 Plot Konya House. Plans, and sections of houses were drawn. Structure cards are created. Photos were taken. The layout features of the houses, the relationship between the building and the parcel, the entrances, the location of the entrance on the front, the location of the exit on the front, the garden, the pool and the current situation were examined. Plan elements were identified and their locations were marked on the plan. The number of floors, spaces, symmetry and materials were examined. Doors and windows were identified according to their forms. The cupboard, ağzıaçık, and the cedars were examined. Differences and similarities have been identified. Generalization could not be made due to the small number of sample. In conclusion, Beliefs and cultures have effects on architecture Keywords Maronite, Traditional Turkish house, Typology, Konya