Berlin architecture museum: The architecture of museum beyond exhibition space
Berlin mimarlık müzesi: Sergi alanının ötesinde mimarlık müzesi
  1. Tez No: 766157
  2. Yazar: İPEK AKIN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MICHELE GIOVANNI CAJA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Politecnico di Milano
  10. Enstitü: Yurtdışı Enstitü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
Bu tez, Berlin Kulturforum'da yeni bir mimarlık müzesi için eksiksiz bir proje önerisi geliştirmeyi amaçlamaktadır. Bu tez çalışması fikri, ARCHmedium tarafından düzenlenen Berlin Mimarlık Müzesi öğrenci yarışmasında ortaya çıkmıştır. Mimari kültürü yaymak, bilgiyi aktarmak ve üretmek, kentin mimari kalitesini desteklemek için bir mekan tasarlamak amacındadır. Genelden özele bir yaklaşımla bir şehir ve arazi analizinin ardından, bölgenin zaman içindeki gelişimini ve değişimini daha iyi anlamak için proje sahasına odaklanarak Berlin'in tarihi geçmişi hakkında geniş bir araştırma yapılmıştır. Tarihsel analizin ardından Kültürforum üzerine morfolojik özellikler, mimari kimlikler ve zamansal değişimleri kapsayan derinleştirilmiş bir çalışma belgelenmiştir. Potansiyeli ve böyle bir yapının kendini gerçekleştirebileceği yolları araştırmak ve keşfetmek için teorik analizin ana teması olarak“mimarlık müzesi”ni tanımlamak olarak esas alınmıştır. Bir mimarlık müzesinin kapsamının araştırılmasından sonra, konsept önerisini oluşturmak ve somutlaştırmak amacıyla genel teorik bulgular ve analizden elde edilen çıkarımlar bağlama uygulanmıştır. Tasarım önerisi, ortak bir ilgi alanına (mimarlık) sahip farklı insan gruplarının bir arada var olduğu, ürettiği ve bilgi alışverişinde bulunduğu ortak bir merkez olarak tasarlanmıştır. Binanın kendisi daha sonra sergi alanının ötesinde sofistike bir deneyimi teşvik eden bir maruz kalma eseri haline gelmiştir.
Özet (Çeviri)
This thesis aspires to develop a complete project proposal for a new architecture museum in Kulturforum, Berlin. The idea of this thesis work has surfaced through the Berlin Architecture Museum student competition organized by ARCHmedium. It is aimed to design a place to spread the architectural culture, transmit and generate knowledge, and support the architectural quality of the city. After a city and site analysis with a top-down approach, broad research on the historical background of Berlin with a focus on the project site has been conducted to better comprehend the development and changes of the area over time. After the historical analysis, a deepened study on Kulturforum spanning the morphological features, architectural identities, and temporal changes has been documented. It was essential to define the“museum of architecture”as the central theme of the theoretical analysis to investigate and discover the potential and the ways that such a structure could perform. After the investigation of the scope of a museum of architecture, overall theoretical findings and deductions from the analysis have been applied to the context, in an attempt to form and materialize the concept proposal. The proposal is designed as a collaborative hub where different groups of people with a common interest – architecture- coexist, generate, and exchange knowledge. The building itself then became the artifact of exposure, stimulating a sophisticated experience beyond the exhibition space.