Filmlerle ahlak felsefesi: İyinin ve kötünün gösterimi üzerine bir soruşturma
Philosophy of ethics with movies: An enquiry about presentation of goodness and evilness
- Tez No: 766166
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZGE GÜVEN AKDOĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Felsefe, Radyo-Televizyon, Philosophy, Radio and Television
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Radyo Televizyon ve Sinema Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Radyo-Televizyon ve Sinema Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 162
Özet
İyi ve kötü değerleri, yalnızca günlük hayatın işlerlerinde değil aynı zamanda gerçekliğin aktarımı olarak sinemanın kendi operasyonlarıyla da sıkça önümüze sunulur. Eğer insan davranışına ait belli kuram veya formüller üzerine yoğunlaşmak Etik Felsefesinin başlıca bir göreviyse; eyleme, dönüşüme, gerçekleşmeye ve var olmaya ilişkin sunulara en yatkın sanat olan sinema sanatı da ahlakın iyi'si ve kötü'sü üzerine çokça düşünebilmektedir. Tez, bu anlayış ile birlikte sadece ahlak felsefesinin değil, sinemanın da eylemlere atfettiği değerleri Utanç (Bergman, 1968) filmiyle rasyonel iyi ve kötü, Onur Savaşı (Vinterberg, 2012) filmiyle duygusal iyi ve kötü ve son olarak da Notre Dame'ın Kamburu (Delannoy, 1956) filmiyle estetik iyi ve kötü olarak üçe böler. Anlaşılması ve gelecek sinema felsefesi çalışmalarına ilham olması ümidiyle tez, ahlakın üç kategorisi üzerine düşünürken bunları, filmlerin kendi doğal dünyalarıyla çatışmaya sokar. Dördüncü bölüm ve sonuç bölümünde ise bu kategorileştirmeyi camın dışından izlemeyi önerir. Çalışma, Ahlak Felsefesi adına pek çok kavramdan bahsetmekle kalmaz, bunların yıkım veya tekrardan inşası için okuyucuya birçok ipuçları verir. Sonuç bölümündeyse ahlak felsefesine ait mefhumlar üzerine sinematik çıkarımlarda bulunur.
Özet (Çeviri)
Values of goodness and evilness, not only in daily routines but also presents freqeuntly with cinema's own operations as transmission of reality. If concentrating on certain theories or formules of human behavours is a primary mission of Philosophy of Ethics; art of cinema which is the most prone to presentations about practice, conversion, actualization, and being, can consider on evilness and goodness of morality. With this understanding, the thesis partitioned the values applied to practices by both cinema and ethics philosophy into three categories; rational goodnes and evilness with Shame (Bergman, 1968), emotional goodness and evilness with Jagten (Vinterberg, 2012), and lastly aesthetics goodness and evilness with The Hunchback of Notre Dame (Delannoy, 1956). In hope that the thesis will be understood and inspire to studies of philosophy of cinema in the future, while considering about three categories of morality, makes films conflict with their own nature. In Fourth chapter and Conclusion, it offers to watch them all from out of the window. Thesis not only mentions notions about the ethics of philosophy but also gives a lot of tips to readers for destruciton or rebuild of them. In the end, it makes cinematic inferences about conceptions which belong to ethics of philosophy.