Stratejik insan kaynakları yönetiminin çalışanların kariyer planlaması üzerine etkisi: Akademisyenler üzerine bir araştırma
The effect of strategic human resources management on the career planing: A research on academics
- Tez No: 766177
- Danışmanlar: PROF. DR. RİFAT İRAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 148
Özet
Bu çalışmanın amacı, stratejik insan kaynakları yönetiminin çalışanların kariyer planlaması üzerine etkisini incelemektir. Dünyanın hızlı bir şekilde gelişmesi sonucunda her geçen gün iş hayatında farklı değişiklikler ortaya çıkmaktadır. Örgütlerin hedeflerine ulaşmasında, çalışanlarının kariyer planlarının doğru bir şekilde belirlenmesi, örgütler de rakip firmalar karşısında üstünlük elde etmeleri yönünde stratejilerin belirlenmesi gerekmektedir. Bu ihtiyaçlarının giderilmesi için örgütlerde kariyer yönetimi kavramı ve stratejik insan kaynakları kavramı ortaya çıkmıştır. Şirketlerin devamlılığının sağlanması için, örgüt hedeflerinin ve bireylerin kariyer hedeflerinin birbiri ile örtüşmesi gerekmektedir. Dolayısıyla stratejik insan kaynakları yönetiminin çalışanların kariyer planlaması üzerinde etkisinin olup olmadığını merak uyandırıcı olmuştur. Belirlenen amaç doğrultusunda Selçuk Üniversitesi'nde görev yapmakta olan 531 akademik personelden, anket yoluyla değişkenlere ilişkin ölçek ifadelerini cevaplamaları istenmiş sonrasında veriler SPSS 22.0 programı ile analiz edilmiştir. Araştırma sonucunda, stratejik insan kaynakları yönetimi çalışanların sosyo-demografik özelliklerine göre anlamlı farklılık göstermiş, kariyer planlaması da çalışanların sosyo-demografik özelliklerine göre anlamlı farklılık göstermiş, stratejik insan kaynakları yönetimi çalışanların kariyer planlaması üzerinde anlamlı etkilerin olduğu bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the effect of strategic human resources management on career planning of employees. As a result of the rapid development of the world, different changes occur in business life every day. In order for organizations to reach their goals, it is necessary to determine the career plans of their employees correctly, and to determine strategies for organizations to gain superiority over rival companies. In order to meet these needs, the concept of career management and the concept of strategic human resources have emerged in organizations. In order to ensure the continuity of the companies, the goals of the organization and the career goals of the individuals should overlap with each other. Therefore, it has been interesting to see whether strategic human resources management has an effect on the career planning of employees. In line with the determined purpose, 531 academic staff working at Selcuk University were asked to answer the scale statements about the variables by means of a questionnaire, and then the data were analyzed with the SPSS 22.0 program. As a result of the research, strategic human resources management showed a significant difference according to the ancestry demographic characteristics of the employees, career planning also showed a significant difference according to the socio-demographic characteristics of the employees, and it was found that strategic human resources management had significant effects on the career planning of the employees.