Türkiye'de İngilizce öğretimi ile ilgili yapılan araştırmalar: Bir meta-sentez çalışması
Studies on teaching English in Turkey: A meta-synthesis study
- Tez No: 766198
- Danışmanlar: PROF. DR. BEHÇET ORAL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dicle Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretim Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 349
Özet
Bu araştırmada, ilköğretim kurumlarında İngilizce öğretimi ile ilgili 2005-2019 yılları arasında yapılan“İlköğretim kurumlarında İngilizce öğretimi”konulu 72 adet yüksek lisans ve 3 adet doktora tezini belirli ölçütler dâhilinde meta-sentez yöntemi ile değerlendirmek hedeflenmiştir. Yapılan incelemeler sonucunda; T1- İngilizce Öğretiminde Oyunların Kullanımına Yönelik Araştırmalar, T2- İngilizce Öğretiminde Şarkıların Kullanımına Yönelik Araştırmalar, T3- İngilizce Öğretiminde Öğretim Teknolojilerinin Kullanımına Yönelik Araştırmalar, T4- İngilizce Öğretiminde Materyal Kullanımına Yönelik Araştırmalar, T5- İngilizce Öğretiminde Drama Kullanımına Yönelik Araştırmalar, T6- İngilizce Öğretiminde Okuma Etkinliklerine Yönelik Araştırmalar ve T7- İngilizce Öğretiminde Öğrenme-Öğretme Modellerine Yönelik Araştırmalar şeklinde 7 tema belirlenmiştir. Ders Başarısı, Öğrenme Ortamı, Motivasyon, İletişim Becerileri, Dil Becerileri, Tutum, Bireysel Farklılıklar, Öğretmenlerle ile ilgili Bulgular ve Yöneticilerle ilgili Bulgular şeklinde 9 boyut tespit edilmiştir. Temaların ve boyutların belirlenmesi ve elde edilen bulguların analizi meta-sentez araştırma yönteminin basamaklarına uygun olarak yapılmıştır. Araştırma sonucunda İngilizce öğretiminde; oyunların, şarkıların, öğretim teknolojilerinin, materyallerin, dramanın, okuma etkinliklerinin ve öğrenme-öğretme modellerinin kullanılmasının ilköğretim öğrencilerinin İngilizceyi öğrenmelerine katkısının olumlu olduğu belirlenmiştir. İngilizce öğretiminde oyunların, şarkıların, öğretim teknolojilerinin, materyallerin, dramanın, okuma etkinliklerinin ve farklı öğrenme-öğretme modellerinin kullanılmasının; ders başarısını arttırdığı, olumlu öğrenme ortamını mümkün kıldığı, öğrencilerin İngilizceye karşı olumlu tutum geliştirdiği ve yüksek motivasyon sağladığı, iletişim ve dil becerilerini desteklediği tespit edilmiştir. Öğretmen ile yöneticilerin ilköğretim okullarındaki İngilizce öğretimine yönelik görüşleri tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this research is to evaluate the results of postgraduate theses between 2005-2019 on English teaching methods in primary schools through meta-synthesis method. For this purpose, meta-synthesis method was applied to examine and evaluate the researches consisting of 72 master and 3 doctoral dissertations on“English teaching in primary schools”published between 2005-2019 which were analyzed according to certain criteria. As a result of the evaluations, 7 themes were determined within the scope of the research; T1- Research on the Use of Games in English Teaching, T2- Research on the Use of Songs in English Teaching, T3- Research on the Use of Instructional Technologies in English Language Teaching, T4- Research on the Use of Materials in English Teaching, T5- Research on the Use of Drama in English Teaching, T6- Researches on Reading Activities and T7- Studies on Learning-Teaching Models in English Language Teaching. After the themes were determined; 9 dimensions were determined as Course Achievement, Learning Environment, Motivation, Communication Skills, Language Skills, Attitude, Individual Differences, Findings related to Teachers and Administrators. The determination of the themes, dimensions and the analysis of the findings were made in accordance with the steps of the Meta Synthesis Research Method. According to the results of the research, in English instruction; it was determined that the use of games, songs, instructional technologies, materials, drama, reading activities and learning-teaching models contributed positively to primary school students' learning English. The use of games, songs, instructional technologies, materials, drama, reading activities and learning-teaching models in English instruction increases course success, enables a positive learning environment, provides a positive attitude and high motivation towards English instruction and supports communication and language skills. Furthermore, the views of teachers and administrators on English instruction in primary schools were determined.