Political and commercial presence of the people's Republic of China in the South China sea
Güney Çin denizinde Çin Halk Cumhuriyetinin politik ve ticari varlığı
- Tez No: 766207
- Danışmanlar: DOÇ. DR. UĞUR YASİN ASAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Uluslararası İlişkiler, Economics, International Relations
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Ticaret Üniversitesi
- Enstitü: Dış Ticaret Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ticari Diplomasi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Ticari Diplomasi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 85
Özet
Güney Çin Denizi ve bu bölgede yer alan ülkeler arasında süren karasuları ve münhasır ekonomik bölgeler üzerindeki anlaşmazlık hem uluslararası ilişkiler hem de ekonomi açısından incelenebilecek bir konu olduğu için, ticari diplomasi alanında tartışılması uygun olacaktır. Bu çalışmanın amacı, Çin'in ve bölgedeki esas rakibi ABD'nin bölgeye olan yatırımlarını değerlendirmektir. Askeri, ekonomik, diplomatik, sosyal ve türlü başka yollardan süren bu yatırımlar, yumuşak güçten sert güce bütün alanları kapsamaktadır. Bu yatırımlara bölgenin kültürel ve tarihsel perspektiflerden bakmak, bölgesel aktörlerin bu anlaşmazlık sürecinde içlerinde bulunacağı tutum ve bağlılıklarının görülmesine destek olacaktır. Bu bağlılıkları belirlemek için öncelikle durumun gerçeklerini gözden geçirmemiz gerekir. Tarihi arka plan, coğrafi temel bilgiler ve bölgede yaşanan çatışmaya dayanan bilgiler ile uluslararası ilişkiler teorilerinin beraber ele alınması, bu anlaşmazlığın oluşması ve gelişmesine, hatta olası gelecek çözümlerine ışık tutmak için gereklidir.
Özet (Çeviri)
The South China Sea and the ongoing dispute about territorial waters and exclusive economic zones over it is an issue that needs an inspection from both international relations and economic perspectives, making it a topic fit for commercial diplomacy. This paper aims to assess the investments to the region of China and its main competitor in the region, the USA. These investments can be military, economic, diplomatic, social, and other ways ranging from soft to hard power and to assess from cultural and historical perspectives to find out potential allegiances of the regional actors in this dispute. To determine these allegiances, we need to review first the reality of the situation; historical background, geographical basic information and similar information based on the facts of the region and conflict and some theories of international relations to understand how these facts interact with each other to form the dispute and maybe towards a future where all these conditions play out to a solution.