Kuzu rasyonlarında gliserol ve susam yan ürünü kullanımının performans, sindirilebilirlik, bazı rumen ve kan parametreleri ile karkas özellikleri ve et kalitesi üzerine etkileri
Crude glycerol and sesame by-product in the diets ofgrowing lambs: Impacts on growth performance, nutrient digestibility, ruminal fermentation, blood metabolites carcass characteristics, and meat fatty acid profile
- Tez No: 766312
- Danışmanlar: PROF. DR. İSMAİL KAYA
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hayvan Besleme ve Beslenme Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 136
Özet
Bu çalışma kuzu rasyonlarında ham gliserol ile elekaltı susam yan ürününün ayrı ve birlikte kullanımının performans, sindirilebilirlik, bazı rumen ve kan parametreleri ile karkas özellikleri ve kas içi yağ asidi kompozisyonuna etkisini belirleme amacıyla yapıldı. Araştırmada ortalama 22.4 ± 2.33 kg canlı ağırlığına (CA) sahip yirmi dört baş Karayaka erkek kuzu rastgele dört eşit gruba (n=6) ayrıldı. Deneme gruplarına sunulmak üzere: 1) Ham gliserol ve elekaltı susam içermeyen (Kontrol); 2) %10 ham gliserol içeren (G); 3) %10 elekaltı susam içeren (S); 4) %5 ham gliserol +%5 elekaltı susam içeren(GS) izokalorik ve izonitrojenik konsantre yemler hazırlandı. Hayvanlar %15 buğday samanı %85 konsantre yem içeren rasyonlarla 70 günlük bir süre boyunca bireysel padoklarda ad libitum beslendi. Rasyon muameleleri kuzuların besi performansını, rumen parametrelerini, karkas ve karkas dışı ölçümlerini etkilemedi (P>0.05). Ham gliserol içeren rasyonlarda NDF sindirilebilirliği azaldı (P0.01). M. longissimus dorsi'de (MLD) tespit edilen major yağ asitleri sırasıyla oleik asit (C18:1 cis-9), palmitik asit (C16:0) ve stearik asitti(C18:0).
Özet (Çeviri)
The objective of this study was to determine the effect of crude glycerol combined with sesame by-product on the performance digestibility, some rumen and blood parameters, carcass characteristics and intramuscular fatty acid composition of Karayaka lambs. Twenty-four male Karayaka lambs with initial body weights of 26.5 ± 0.53 kg were randomly divided into four groups (n=6). Isocaloric and isonitrogenic concentrate feeds were prepared to be presented to the experimental groups: 1) Diet without crude glycerol and sesame by-product (Control); 2) diet with 10% crude glycerol (G); 3) diet with 10% sesame by-product (S); 4) diet with 5% crude glycerol + 5% sesame by-product (GS) . The animals were fed ad libitum in individual pens for a period of 70 days with diets containing 15% wheat straw and 85% concentrate. The dietary treatments did not affect fattening performance, rumen parameters and carcass and non-carcass measurements (P>0.05).