Deneysel olarak parsiyel hepatektomi yapılmış sıçanlarda whey proteininin karaciğer rejenerasyonu üzerine etkileri
Effects of whey protein on liver regeneration in experimentally partial hepatectomised rats
- Tez No: 766315
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ERSİN GÜRKAN DUMLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 81
Özet
Giriş: Karaciğer rezeksiyon endikasyonları başta maligniteler olmak üzere enfeksiyöz patolojiler, travma ve transplantasyon olup cerrahi sonrası dönemde ortaya çıkabilecek yetmezlik tablosu yüksek mortalite riski taşımaktadır. Bundan dolayı ameliyat sonrası dönemde karaciğerin rejenerasyonunu hızlandırmak, vücudun metabolik yükünü kompanse edebilmek açısından önem arz etmektedir. Amaç: Whey proteini peynir altı suyundan elde edilen bir protein kompleksi olup kas kütlesi ve egzersiz performansını arttırması nedeniyle bilinen popüler bir nutrisyonel destek ürünüdür. Whey proteininin nutrisyonel etkileri yanında medikal olarak kullanım alanları araştırılmaktadır. Biz de bu çalışmamızda Whey proteininin karaciğer rejenerasyonu üzerinde arttırıcı etkileri olup olmadığını incelemeyi amaçladık. Yöntem: Ağırlıkları 200-250 gram olan 32 adet Wistar Albino cinsi erkek sıçan kullanıldı. Randomize olarak dört gruba ayrılan sıçanlarda Kontrol grubuna laparotomi yapıldı sonrasında standart beslenme verildi. Kontrol-Whey grubuna laparotomi sonrası standart beslenmeye ek olarak 1 gr/kg/gün dozda gastrik gavaj ile whey protein süspansiyonu verildi. Hepatektomi grubuna %70 hepatektomi uygulandı ve sonrasında standart beslenme ile takip edildi. Hepatektomi-Whey grubuna %70 hepatektomi uygulandıktan sonra standart beslenmeye ek olarak 1 gr/kg/gün dozda gastrik gavaj ile Whey protein süspansiyonu verildi. Postoperatif 4. Gün tüm hayvanlar vena cavadan kan alınıp sakrifiye edilerek karaciğerleri rezeke edildi. Kan örneklerinden AST, ALT ve Albumin düzeyleri bakıldı. Hepatektomi gruplarında hepatektomi materyalinden hesaplanan toplam karaciğer ağırlıklarıyla sakrifikasyon sonrası rezeke edilen karaciğer ağırlıkları karşılaştırılarak rejenerasyon yüzdeleri karşılaştırıldı. Histopatolojik olarak da karaciğer doku örneklerinden rejenerasyon düzeyleri incelendi. Bulgu: Gruplar arasında AST ve ALT düzeyi açısından anlamlı farklılık saptanmadı (p=0.09 ve p=0.3). Kontrol-Whey grubunda, Kontrol grubuna kıyasla Albumin düzeyi istatistiksel olarak anlamlı yüksek düzeyde bulundu (p=0.008). Hepatektomi ve Hepatektomi-Whey grupları arasında Albumin düzeyi açısından anlamlı fark bulunamadı (p=0.99).
Özet (Çeviri)
Background: Main indications for liver resection are malignancies, infectious pathologies, trauma and transplantation. Therefore, accelerating the regeneration of the liver in the postoperative period is important in terms of compensating the metabolic load of the body. Aim: Whey protein is a protein complex and is a popular supplement product because of it's positive effects on muscle mass and exercise performance. In addition to the nutritional effects of whey protein, its medical uses are being investigated. In this study, we aimed to examine whether whey protein has enhancing effects on liver regeneration. Methods: 32 Wistar Albino male rats weighing 200-250 grams were used. Rats were randomly divided into four groups, and laparotomy was performed in the Control group, and then standard nutrition was given. In addition to the standard nutrition after laparotomy, 1 gr/kg/day whey protein suspension was given to the Control-Whey group by gastric gavage. Hepatectomy group underwent 70% hepatectomy and then was followed with standard nutrition. After 70% Hepatectomy was applied to the Hepatectomy-Whey group, 1 gr/kg/day gastric gavage and whey protein suspension was given in addition to the standard diet. On the 4th postoperative day, blood was taken from the vena cava in all animals and they were sacrificed, and their livers were resected. AST, ALT and Albumin levels were measured from blood samples. In the hepatectomy groups, the total liver weights calculated from the hepatectomy material were compared with the resected liver weights after sacrification, and the percentages of regeneration were compared. Histopathologically, the regeneration levels of liver tissue samples were examined. Results: There was no significant difference between the groups in terms of AST and ALT levels (p=0.09 and p=0.3). Albumin level was found to be statistically significantly higher in the Control-Whey group compared to the Control group (p=0.008). No significant difference was found between the Hepatectomy and Hepatectomy-Whey groups in terms of Albumin levels (p=0.99).