Perceptions of the European Union in Israel
İsrail'in Avrupa Birliği algısı
  1. Tez No: 766319
  2. Yazar: ESRA GEÇECİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ZERRİN TORUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 259
Özet
Yabancıların Avrupa Birliği (AB) hakkındaki algılarının incelenmesi nispeten yeni bir araştırma alanıdır. AB dış politikasını ve AB'nin kimliğini oluşturan kendine dair algılarını bir araya getiren alan, AB'nin mesajlarının alıcılarını analizin merkezine oturtmaktadır. AB kendisini, liberal ve demokratik değerleri teşvik etmede iyi bir güç olarak hareket eden ve örnek olarak liderlik eden normatif, sivil ve sorumlu bir güç olarak tanımlamaktadır. Ancak İsrail bağlamı, bu kimliğe karşı meydan okumalar içermektedir. Bu tez, İsrail'deki AB algılarını inceleyerek, İsrail'deki AB algılarının temel bileşenlerini ortaya çıkarmayı ve İsraillilerin AB'yi tutarlı, meşru ve güvenilir bir aktör olarak algılayıp algılamadıkları sorusunu yanıtlamayı amaçlamaktadır. Lexicometric analiz sonuçlarına dayanarak, tez, İsrail'in AB algılarının Holokost, Yahudi düşmanlığı, İran ve ilgili güvenlik kaygıları, göç ve Kudüs sorununun ağırlıklı olduğu bir dizi değişken tarafından belirlendiğini göstermektedir. Ancak ortak değerler, iş birliği ve refahın analiz sonuçlarında marjinal bir yere sahip olması, AB'nin kendisine atfettiği kimlik özelliklerini İsrail'de gözlemlemenin mümkün olmadığını göstermektedir. Bu tez aynı zamanda İsrail'deki AB algısının, üye devletler arasında uyum eksikliği ve azalan güvenilirlik ve meşruiyet ile karakterize olduğunu iddia etmektedir. Ayrıca tez, tarihsel anlatıların bugün bile İsrail'deki AB algısını etkilediğini savunmaktadır. Ancak ikili ekonomik ilişkilerin üst düzeyde olması ve AB'nin ortak bir dış politikaya sahip olma çabaları olumlu bir algı olarak yansımamıştır.
Özet (Çeviri)
Outsiders' perceptions on the European Union (EU) as a research area is relatively new, bridging together the EU actions and capabilities in the foreign policy, and the EU's identity by putting the receivers of the EU message at the center of analysis. The EU has portrayed itself as a normative, civilian, and responsible power, acting as a force for good and leading by example in promoting liberal and democratic values. Israeli context, however, poses significant challenges to the EU's identity. By studying EU perceptions in Israel, thesis aims to give a comprehensible answer to the questions on what the main constituents of the EU perceptions in Israel are and whether the Israelis perceive the EU as a coherent, legitimate, and credible actor. Based on the lexicometric analysis, the thesis demonstrates that Israeli perceptions of the EU are determined by a number of variables, namely; Holocaust, anti- Semitism, Iran and related security concerns, migration, and the issue of Jerusalem dominantly. However, shared values, cooperation, and prosperity have a marginal place, indicating that observing identity characteristics that the EU attributes itself is not possible in Israel. Thesis also argues that the EU image in Israel is characterized by the EU's lack of cohesion among the members, as well as decreased credibility and legitimacy. It is evident that historical narratives run even today in perceptions of the EU in Israel. However, high level of bilateral economic relations and the EU's efforts to have a common foreign policy are not reflected as a positive perception.