Vergi kaçakçılığı suçları
  1. Tez No: 766320
  2. Yazar: ARİFCAN KURT
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. EZGİ AYGÜN EŞİTLİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Başkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kamu Hukuku Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 119
Özet
Eldeki çalışmada, 213 S. Vergi Usul Kanunu m. 359 hükmünde düzenlenen Vergi Kaçaklığı Suçları güncel Doktrin yaklaşımları ve Mahkeme Kararları ışığında objektif bir açıdan değerlendirilmeye çalışılmıştır. Vergi hukukunun idare hukuku ve ceza hukuku açısından teknik yönünün ağır basması sebebiyle, eldeki çalışmamızda konuya; olabildiğince geniş açıdan, konuyu tüm yönleriyle kapsayıcı ve açıklayıcı bir tutumla yaklaşılmışya çalışılmıştır. Kapsam itibariyle; İlk bölümde öncelikle vergi kavramının terminolojisine ve toplumsal gelişimine kısaca değinilmiş olup sonrasında vergi suçu kavramı ile benzer mahiyetteki suçların farkları, vergi kaçakçılığı suçlarının hukuki ve maddi konusuna ve vergi kanunlarında yapılan değişikliklere değinilmiştir. İkinci bölümde Vergi Kaçakçılığı Suçlarının hukuka aykırılık unsurları, maddi ve manevi unsurları incelenmiştir. Üçüncü bölümde ise vergi kaçakçılığı suçlarının özel görünüş biçimleri, dava ve ceza ilişkisini sona erdiren nedenler ile yargılama usulü ve yaptırımlar inceleme ve değerlendirme konusu yapılmıştır. Teknik birtakım hususlar ile vergi suçları açısından ön bilgilendirmeler yapılmış olup ilgili vergi suçlarının maddi ceza hukuku kapsamında maddi ve manevi unsurları ile özel görünüş şekillerinin yanında ceza muhakemesi hukuku kapsamında soruşturma evresi ve kovuşturma evresi ile hüküm konularında inceleme ve değerlendirmelerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
In the study, the Tax Evasion Crimes regulated in Article 359 of the Tax Procedure Law No. 213 have been tried to be evaluated from an objective point of view in the light of current Doctrine approaches and Court Decisions. Due to the predominance of the technical aspects of tax law in terms of administrative law and criminal law, in this study, it has been tried to approach the subject as broadly as possible, with all aspects of the subject in an inclusive and explanatory manner. In terms of scope; In the first part, the terminology and social development of the tax concept are briefly mentioned, and then the differences between the concept of tax crime and crimes of a similar nature, the legal and material subject of tax evasion crimes, the historical development of tax evasion crime in our country and the changes made in the relevant tax laws are mentioned. In the second part, the illegal elements, material and moral elements of the Tax Evasion Crimes are examined. In the third part, the special appearance forms of tax evasion crimes, the reasons that end the relationship between lawsuit and punishment, trial procedure and sanctions are examined and evaluated. Preliminary information has been given in terms of some technical issues and tax crimes; in addition to the material and moral elements and special appearances of the relevant tax crimes within the scope of material criminal law, with in the scope of criminal procedure law examinations and evaluations were made on the investigation phase, the prosecution phase and the sentence.