Cesetlerde dental dokuların yapısından enerji dağılımlı x-ışını analizörlü taramalı elektron mikroskobu (sam-edax) ile yaş saptanması
- Tez No: 76634
- Danışmanlar: PROF. DR. YÜKSEL SARIKAYA
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 211
Özet
ÖZET Doktora Tezi CESETLERDE DENTAL DOKULARIN YAPISINDAN ENERJİ DAĞILIMLI X-ISINI ANALİZÖRLÜ TARAMALI ELEKTRON MİKROSKOBU (SEM/EDAX) İLE YAŞ SAPTANMASI Kezban GÖKDEMİR Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Kimya Anabilim Dalı 1998, Sayfa 197 Jüri : Prof. Dr. Yüksel SARIKAYA Prof. Dr. Abbas AKSÜT Prof. Dr. Sema KEDİCİ Kriminal çalışmalarda, şahsiyetin belirlenmesi araştırmaların esas kısmıdır. Özellikle uçak kazaları ve yangınlarda vücut yandığı halde dişler ve bazı dental restorasyonlar çok yüksek derecedeki sıcaklıklara direnebilirler ve kriminal teknikler içinde kullanılan parmak izleri ve DNA testlerine ilave olarak veya yumuşak dokuların elde edilemediği durumlarda kriminal çalışmalara güvenilir bir delil teşkil ederler. Literatürlere göre, yaşlanmayla ilgili olarak diş yapıları bazı değişimler geçirir. Bu çalışmanın amacı, dişin iç yapısı ile yaş arasındaki bir korelasyonun varlığını tespit etmek ve şahsiyet tespiti çalışmalarında bu verileri kullanarak kriminal diş hekimliği konusuna dikkati çekmektir. Bu çalışmada, yaşları 25-74'e kadar değişen 35 yeni çekilmiş insan dişi üzerinde her birinde 7 diş olmak üzere 5 yaş grubunda SEM ve EDXA cihazları ile araştırma yapılmıştır. Bütün diş örnekleri, sagital olarak (dudak dil yönünde) elmas separelerle kesildikten sonra, altın-palladyum alaşımı ile kaplanmış ve Jeol JSM 6400 SEM/EDXA sistemi ile, 15 kV hızlandırıcı voltajında, 1000 X büyütmede görüntüleri taranmıştır. Gözlemlenen diş alanı dış, orta ve pulpal üçlü olarak üç bölümde incelenip her bölümün fotoğrafları alınmıştır. SEM'de görüntülenen diş yapısına ait küresellerin mineral yapısı, EDAX cihazı ile kalsiyum fosfat küreselleri olarak bulunmuştur ve ilave olarak bu küreseller sayılmış ve istatistiksel“Z”testi ile yaşlanmaya göre korele edilmiştir. Sonuçlar; dentinin tüm bölgelerinde kalsiyum fosfat küresellerinin füzyonlaşması ile yaş arasında bir korelasyon olduğunu göstermiştir. ANAHTAR KELİMELER : Kriminal diş hekimliği, yaş saptanması, dental yaş, kalsiyum fosfat küreselleri, SEM/EDXA. TARANAN BAŞLIK : Dental yapıdan yaş saptanması.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Ph.D. Thesis AGE IDENTIFICATION FROM THE DENTAL TISSUES OF CORPSE BY SCANNING ELECTRON MIKROSCOPE/ENERGY DISPERSIVE X-RAY ANALYSER (SEM/EDAX) Kezban GÖKDEMİR Ankara University Gratuade School of Natural and Applied Sciences Department of Chemistry Supervisor : Prof. Dr. Yüksel SARIKAYA 1998, Page : 197 Jury : Prof Dr. Yüksel SARDXAYA Prof.Dr. Abbas AKSÜT Prof.Dr. Sema KEDİCİ Person identificaton is an essential part of the forensic sciences especially in cases of aircraft of fire accidents, where the teeth and dental restorations are able to resist high temperatures and where the rest of the body is destroyed. The teeth then remain as reliable basis for dentification tests where finger prints, DNA tests and even the usual dental records cannot be used. It is well documented that tooth structure shows some alteration during aging. The purpose of this study was to examine the structural changes in tooth dentine and to correlate them to aging, which could be useful in identification and other aspects of forensic odontology. In this study 35 newly extracted incisal human teeth, seven each from five age groups rangin from 25 to 74 years were examined by SEM coupled EDXA. AH tooth samples were sectioned sagitaly (in the labio-Iingual direction) by a diamond saw and coated with gold-palladium, then under 1000X magnification observed by Jeol JSM 6400 SEM/EDXA System at an acceleration voltage of 15 kV. The dentinal area was observed from the outer, middle and pulpal thirds of the tooth section and photographed. The mineral composition of the sphere structure was determined by EDXA as calcium phosphate spheres (calcospherites). Additionally, these spheres were caunted, and correlated by a statistical“Z”test to aging. The results demonstrated a correlation between the fusion of calcium phosphate spheres and age in all layers of the dentine. KEY WORDS : Forensic Odontolgy, age estimation, dentinal age, calcium phosphate cpheres (calcospherites), SEM/EDXA. RUNNING TITLE : Age estimation from dentinal structure.