İnfertil çiftlerin infertiliteye ilişkin yardım arayışında internet ve sosyal medyanın
The place of the internet and social media in infertility couples seeking help regarding infertility
  1. Tez No: 766346
  2. Yazar: DİLEK ÜLKAR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ REFİKA GENÇ KOYUCU, PROF. DR. NURDAN DEMİRCİ, PROF. DR. BESTİ ÜSTÜN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstinye Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Hemşireliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 64
Özet
Çalışmanın amacı; infertilite tedavisi gören çiftlerin, bu süreçteki yardım ve des-tek arayışlarında, internetin ve sosyal medyanın rollerini keşfetmektir. Tanımlayıcı tasa-rımda olan çalışma, olasılıksız örnekleme yöntemiyle seçilen, İstanbul Ulus Liv Hospital Yardımcı Üreme Teknikleri ve İnfertilite Polikliniğine tedavi için başvuran, araştırmayı kabul eden, evli 57 çift ile Aralık 2019 – Mart 2020 tarihlerinde arasında gerçekleştiril-miştir. Çiftlerin değerlendirilmesinde kişisel bilgi formu, obstetrik ve jinekolojik özellik-lere ilişkin soruları, infertilite bilgi formu, internet ve sosyal medyayı kullanmaya yönelik soruları içeren, çiftlere ayrı olarak hazırlanmış anket formu kullanılmıştır. Kadınların yaş ortalaması 32.95 ±6.60, erkeklerin yaş ortalaması 36.12 ± 6.80'dir. Çiftlerin %46'sı 5-10 yıl evliliğe sahiptir. Çiftlerin %50.9'u geçmişte veya halen infertilite tedavisi görmekte-dir. Nulligravid kadın oranı %52.6, canlı doğum öyküsü olan kadın oranı %19.4'tür. Ka-dınların %68'i infertilite nedeni ile psikolojik baskı altında olduğunu bildirmiştir. Bilgi arama davranışında kadınlarda sosyal medya kullanım oranı %82, erkeklerde %78.9'dir. Kadınlarda infertilite ile ilişkili hasta başarı hikayelerine yönelik sosyal medya ve internet kullanım oranları erkeklerden yüksektir. Katılımcıların %68'i infertilite tanı ve tedavi üc-retlerini yüksek bulmakta, % 57'si ise internet ve sosyal medya üzerinde yer alan infertili-te ile bilgileri karmaşık bulmaktadır. İnfertil çiftlerin %28.1'i en çok tercih edilen birinci öncelikli konu başlığını“infertilite ile ilgili bilgiler”olarak belirtmiştir. Üreme klinikleri-ne başvuran bireyler, önemli bir bilgi edinme aracı olarak internet ve sosyal medyanın doğru ve bilinçli kullanımı konusunda bilgilendirilmeli ve danışmanlık verilmelidir. Hızlı erişilebilir kaynakların bilinçli bir şekilde doğru kullanılmasının teşviki infertilite tedavi sürecinde bireylere bilimsel ve sosyopsikolojik destek sağlayabilir.
Özet (Çeviri)
The aim of the study; It is to explore the roles of the internet and social media in the search for help and support in this process of couples undergoing infertility treatment. The study, which is in descriptive design, was carried out between December 2019 and March 2020 with 57 married couples who were selected by non-probability sampling method, applied to Istanbul Ulus Liv Hospital Assisted Reproductive Techniques and In-fertility Polyclinic for treatment and accepted the study. In the evaluation of the couples, a questionnaire form prepared separately for the couples was used, including the questions about the personal information form, obstetric and gynecological characteristics, the in-fertility information form, and the use of the internet and social media. The mean age of women was 32.95±6.60, and the mean age of male cases was 36.12±6.80 years. 46% of couples have been married for 5-10 years. 50.9% of couples have been treated for inferti-lity in the past or currently. The frequency of nulligravid women is 52.6%, and the frequ-ency of women with a history of live birth is 19.4%. 68% of women reported that they we-re under psychological pressure due to infertility. The frequency of social media use in information seeking behavior is 82% for women and 78.9% for men. The frequency of social media and internet use for infertility-related patient success stories in women is higher than in men. 68% of the participants find the infertility diagnosis and treatment fees high, and 57% find the information on the internet and social media complicated. 28.1% of infertile couples stated the most preferred priority topic as“information about infertility”. It can be considered that individuals who apply to reproductive clinics are in-formed and counseled about the correct and conscious use of the internet and social media as an important means of obtaining information. Promoting the conscious and correct use of quickly accessible resources can provide scientific and sociopsychological support to individuals during the infertility treatment process.