Süt sığırlarında damızlık değerin hesaplanmasında farklı yöntemlerden yararlanma imkanları ve çeşitli parametrelerin tahmini
  1. Tez No: 76636
  2. Yazar: ALAADDİN ÖZYURT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NUMAN AKMAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 97
Özet
Bu çalışmada, TİGEM Polatlı Tarım İşletmesinde yetiştirilen Siyah-Alaca sürüsünde, 1985-1994 yıllan arasında kullanılan 26 boğanın 1034 kızına ait toplam 2237 adet laktasyon kaydı değerlendirmeye alınmıştır. İlk laktasyon ve bu laktasyonun 120 günlük kısmi verimlerine dayalı analizlerde ise yine 26 boğa fakat bunların 854 kızına ait kayıtlar kullanılmıştır. Sözkonusu süre içerisinde gerçekleşen laktasyonlara ait; süt kontrol verimleri, ineğin buzağılama tarihi, kuruya ayrılış tarihi, kuruya ayrılma nedeni ve pedigri bilgileri çalışmada kullanılan temel verileri oluşturmuştur. Bu bilgilerden yararlanarak, laktasyonlann“Tamamlanmış Laktasyon”ve“Tamamlanmamış Laktasyon”tanımlamalarına uygun ayrımları yapılmış ve hem gerçek hem de 305 güne düzeltilmiş laktasyon verimleri hesaplanmıştır. Populasyona ait genetik parametrelerden 1. laktasyon verimi, 1-5. laktasyon sırasındaki tekrarlanmış laktasyon verimi, kısmi laktasyon verimi ve laktasyon sûresine ait kalıtım derecesi ile, 305 gerçek süt verimine ait tekrarlanma derecesinin tahmini yapılmıştır. Bu çalışmada; açıklanan bilgileri kullanarak, Çağdaşlarıyla Karşılaştırma (ÇK), Sürü Arkadaşlarıyla Karşılaştırma (SAK), Best Linear Unbiased Prediction (BLUP) ve Multiple Trait Derivative Free Restricted Maximum Likelihood (MTDFREML) yöntemleri ile bunların modifiye halleri dahil boğalar için 11, kızlar için ise Gerçek Verim Yeteneği (GVY) ile birlikte 12 ayrı damızlık değeri (DD) tahmini yapılmıştır. Belirtilen yöntemleri kullanarak tahmin edilen DD'Ieri arasındaki korrelasyonlar ile, DD'Ieri bakımından bireylerin sıralama değerleri arası korrelasyonları (Rank Correlation), ayrı ayrı tahmin edilerek çizelgeler halinde verilmiştir. Farklı yöntemlerle hesaplanan damızlık değerleri ve bunların sıraları arasında korrelasyonlar çoğunlukla yüksek ve anlamlı bulunmuştur. DD'nin tahmininde, gelişmiş bilgisayar programlarına ihtiyaç duyan yeni yöntemlerin yanında, klasik yöntemlerin de tahmin isabetinin yüksek olduğu söylenebilir. Ancak isabet derecesi oldukça yüksek olan BLUP, MTDFREML gibi yöntemler, günümüzde bilgisayar teknolojisindeki gelişmelere bağlı olarak, çok geniş populasyonlarda bile kolaylıkla uygulanabilmektedir. Bu anlamda, kayıtlarını ilkeli ve düzenli tutan işletmelerle ve TİGEM gibi hayvancılık kurumlarına sürülerinin genotipik değerini yükseltebilmeleri için yeni yöntemleri kullanmaları önerilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, 2237 lactation records were tatally used from 1034 female offspring of 26 bulls sired in Black and White dairy herd raising Polatlı State Farm between 1985-1994. The records from 854 female offspring of 26 bulls were used for the analysis of the first lactation and that of milk yield concerning 120 days. The basic data for lactations during this period, involve the test day milk yield, the date of calving, the begining of the dry period, the reason of drying and the pedigree records. Lactations are defined as completed and uncompleted, then real and 305 day milk yield were calculated seperately. The heritability of first lactation milk yield the duration of lactation and the repeatability of milk yield were estimated by using different methods (Contemporary Comparison-CC, Hertmate Comparison - HC, Best Linear Unbiased Prediction-BLUP, Multiple Trait Derivative Free Restricted Maximum Likelihood - MTDFREML and Most Probable Producing Ability - MPPA) 12 breeding values which were predicted by using above mentioned methods and their rank correlations were estimated and presented in tables. All correlations were found high and statically significant It is observed that, not only new methods which need developed computer program but olso classical methods are effective for the prediction of the breeding value. However such methods as BLUP and MTDFREML may easily be applied to large population due to the development of the computer technology. In conclusion, it is advised to use new methods for entensive like as farms TİGEM in which the records are regularly taken in order to improve genetic value of their herd.