Sudan'daki yayım elemanlarının bilgi kaynakları ve bilginin yönetimi
Sources and management of information by extension staff in Sudan
  1. Tez No: 76637
  2. Yazar: MUHAMMED AWAD SALİH
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CEMAL TALUĞ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarım Ekonomisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 121
Özet
Bilgi ve teknoloji, tarımsal gelişmeyi hızlandıran en önemli araçlar olarak kabul edilmektedir. Bu çalışma, Sudan'daki yayım faaliyetlerinde karşılaşılan bilgi akış sorununu, adı geçen araçlar açısından ele alıp uygun öneriler getirerek, çağdaş, uygulanabilir ve yerel olarak denenmiş bilginin yayım personeline sürekli akışını sağlayacak bir model şekillendirilmesi yoluyla ile çözmeyi amaçlamaktadır. Bu tür sorunların çözümü Sudan'daki farklı eyaletlerde bulunan yayım müdürlüklerine kendilerinden beklenen görevleri mümkün olan en iyi şekilde gerçekleştirmek, yoksulluğu azaltmak ve gelecekteki büyümeyi güvence altına almak için olumlu bir şekilde hareket etmek konularında yardımcı olacaktır. Çalışmanın örneklenil Kuzey Sudan'ın seçilmiş yedi eyaletinde bulunan yayım müdürlüklerinde çalışan personelin tamamıdır. Seçilen eyaletler Kassala, El- Gedarif, Mavi Nü, Sennar, Beyaz Nil, Eî-Gezira ve Hartum'u içermektedir. Bundan başka Kuzey Hartum'da bulunan Tarımsal Yayım ve Eğitim Genel Müdürlüğü'nde çalışan yayım personelinin tamamı da örnekleme dahil edilmiştir. Tüm deneklerin aynı şekilde anlamalarını garanti etmek için anket Arapçaya çevrilmiştir. Anketin bir kopyası ekte verilmiştir. Seçilen eyaletler Kuzey Sudan'da bulunan eyaletlerin toplam sayısının yüzde 47' sini oluşturmaktadır ve orneklem (n - 103) Kuzey Sudan'da bulunan yayım müdürlüklerinde çalışan yayım personelin toplam sayısının yaklaşık yüzde 50' sini temsil etmektedir. Çalışma için gerekli olan veriler, burada tartışılan konunun farklı dalları ile ilgili 45 soru içeren yapılandırılmış görüşme cetveli yoluyla toplanmıştır. İnceleme araştırıcı tarafından 1997 yılı yaz aylan boyunca gerçekleştirilmiştir. Orneklem 40 yayım merkezine ek olarak seçilen eyaletlerin başkentlerinde bulunmaktadır. Sunulan istatistiksel sonuçlar bu görüşmelere ve anketlere dayandırılmıştır. Çalışma, hedef grupların belirlenmesinin ve sayılarının herhangi bir sıra, seyir ya da plan izlemediğini ve deneğin kendisinin durumuna ve konumuna bağlıolduğunu göstermiştir. Çalışma, bundan başka Sudan'daki yayım örgütünün, yayım personelinin eğitimi konusunda bazı tarım örgütleri, Araştırma Kuruluşlarıbazı üniversiteler ile iyi ilişkileri olduğunu da göstermiştir. Bundan başka sonuçlar, Sudan'daki yayım müdürlüklerinin rollerini etkili ve verimli bir şekilde yerine getirmelerini engellemekten sorumlu geniş kapsamlı sorunların yayım görevlileri tarafından hissedildiğini de göstermiştir. İncelemeler denek örnekleminin sadece yaklaşık yüzde 8' inin ülke içinde ya da dışında yayınlanan dergi ya da süreli yayınlardan birine ya da daba fazlasına abone olduklarını göstermiştir. Aşağıda verilenler denekler tarafından yayım görevlilerine uygun bilgi akışını engelleyen belli başlı sorunlar olarak seçilmiştir: î. Bilgi kaynaklan ile resmi çalışma ilişkisi olmaması 2. Yayımla ilgili uygun ve güncel yayınların olmaması. 3. Yetersiz eğitim olanakları. 4. Ulaşım hizmetlerinin olmaması. Aşağıdaki sekiz faaliyet uygun teknik bilgi elde etmenin en iyi yollan ve yöntemleri olarak önerilmiştir; 1. Bilgi merkezlerinin kurulması. 2. Tarımsal dergi ve süreli yayınlara sürekli abonelik. 3. Uygun eğitim olanakları. 4. Konu uzmanlarına ve yaşlı yayım görevlilerine danışma. 5. Tarla eğitimlerinin yapılması. 6. Yayımla ilgili uygun ve güncel yayınların ulaşılabilir olması. 7. Bilgi kaynaklan ile resmi çalışma ilişkisi. 8. Çiftçi Saha Okulları (FFSs) ve Kırsal Kadın Okulları (RWSs) kurulması. Deneklerin teknik bilgi ihtiyaçiannın incelenmesi Sudan'daki yayım görevlilerinin, başkalarına mümkün olan en az bağımlılıkla teknik bilgi ihtiyaçlarını karşılamalara» sağlayacak daha özerk yol ve araçlar bulmaya çalıştıklarını göstermektedir. Deneklerin yaklaşık %33'ü Sudan'daki yayım örgütünün performansından hoşnut değildir. Erkek denekler kadınlardan daha çok hoşnutsuzdur, inceleme aynca deneklerin eğitim seviyeleri arttıkça yayım örgütü performansından duyulan hoşnutsuzluğun da aynı şekilde arttığını göstermektedir. Aşağıdaki öneriler Sudan'daki yayım müdürlüklerinin performansını arttırmak için getirilmiştin 1. Yayım çalışmaları için daha fazla kaynak eklenmesi. 2. Araştırma ile resmi çalışma ilişkisi. 3. Daha iyi eğitim olanakları. 4. Tarımla ilgili dergi ve süreli yayınlarasürekli abonelik. 5. Uygun yayım program ve yöntemlerinin uyarlanması ve uygulanması. 6. Tarla eğitimlerinin geniş bir şekilde uygulanması. Deneklerin sadece %26.2'si yayım görevlileri olarak rollerinden ve performanslanndan hoşnuttur. Aşağıdakiler (öncelik ve önem sırasına gore) deneklerin hoşnutsuzluğunun en önemli sebepleri olarak ileri sürülmüştün î. Yayım görevlileri için cesaretlendirici itici güçlerin olmaması. 2. Özellikle on saflarda görev yapan personel için belirli, uygun iş tanımının yapılmamış olması. 3. Uygun çalışma kolaylıklarının azlığı ve olmaması. 4. Etkili eğitim olanaklannın olmayışı. 5. Hem siyasetçüer hem de toplum tarafından küçük düşürülmek ve toplumsal kayıtsızlık. 6. Uygun uygulanabilir teknik bilginin olmaması.
Özet (Çeviri)
Knowledge and technology are widely accepted as important tools which encourage agricultural development. The study intends to solve a major problem facing extension work in Sudan by suggestion of appropriate recommendations and formulation of a model that will allow the continuous flow of up-dated, practicable, locally tested and acceptable information to the extension staff. Solution of such problems will help the extension directorates, in the different states of Sudan, to perform their expected roles in the best possible manner and act positively in alleviating poverty and ensure future growth. The sample for the study was the entire body of staff working at the extension directorates at selected seven states in northern Sudan. The selected states included Kassala, Ei-gadarif, The Blue Nile, Sennar, The White Nile, El- Gezira and Khartoum. In addition, the total number of extension staff working at the General Administration of Agricultural Extension and Training at Khartoum North was included in the sample. The questionnaire was translated to the Arabic language to ensure common understanding by all respondents. A copy of the questionnaire is attached at the appendix. The selected states represent 47 percent of the total number of states in northern Sudan and the sample (n = 103) represents about 50 percent of the total number of extension staff working at the extension directorates in northern Sudan. The data for the study were collected through structured interview schedule that contained 45 questions dealing with the different aspects of the topic under discussion. The survey was conducted by the author during the summer of 1997. The sample was located in 40 on-site extension centres in addition to the capitals of the selected states. The statistical results reported were based on responses to these interviews and questionnaires.The study revealed that determination and numbers of the target groups don't follow any sequence, pattern or plan and depends on the situation and the location of the respondent himself. The study also revealed that the extension organisation in Sudan have good relations with some agricultural organisations, the Research Corporation and some universities concerning the training of extension staff. Results also revealed that a wide range of problems is felt by the extension workers to be responsible for retarding the extension directorates in Sudan to achieve their roles effectively and efficiently. Analysis reveals that only about S percent of the sample of respondents have a subscription to one or more of the agricultural journals or periodicals within or outside the country. Hie foliowings are selected by the respondents as the main problems obstructing the flow of appropriate information to the extension workers. 1. Lack of formal working relations with the information sources. 2. Lack of appropriate and up-dated extension publications. 3. Insufficient training opportunities. 4. Lack of proper mobility services. The foliowings eight activities are suggested as the best means and methods to obtain proper technical information. 1. Formation of information centres. 2. Regular subscription to agricultural journals and periodicals. 3. Proper training opportunities. 4. Consultation with subject-matter specialists and old extension workers. 5. Establishment of on-farm trials. 6. Availability of proper and up-dated extension publications. 7. Formal working relationship with the sources of information. S. Establishment of Farmers' Field Schools (FFSs) and Rural Women's Schools (RWSs). Analysis of respondents' needs of technical information reveals that the extension workers in Sudan are trying to find more autonomous ways and means that enable them to procure their needs of the technical information with the minimum of reliance on others. About 33 percent of the respondents are not satisfied with the performance of extension organisation in Sudan. Males' respondents are more dissatisfied than females'. Analysis also reveals that as the level of the respondents' education increases dissatisfaction with the performance of the extension organisation like wise increases. The foliowings were suggested to improve the performance of the extension directorates in Sudan. 1. Addition of more resources to the extension work. 2. Formal working relationship with research. 3. Better training opportunities. 4. Regular subscription to agricultural journals and periodicals. 5. Adoption and application of proper extension programs and methods. 6. Wide application of on-farm trials. Only 26.2 percent of the respondents are satisfied with their roles and performance as extension agents. The foliowings (in order of priority and importance) were forwarded as the main reasons for respondents dissatisfaction. 1. Lack of encouraging incentives for the extension workers. 2. Lack of specified proper job description specially for front-line staff. 3. Scarcity and lack of proper working facilities. 4. Lack of swaying training opportunities. 5. Humiliation and social negligence by both policy-makers and society. 6. Lack of proper practicable technical information.