Anayasa mahkemesinin sınır dışı etmeye ilişkin bireysel başvuru kararlarının incelenmesi
Examination of the constitutional court's decisions on individual application to export
- Tez No: 766388
- Danışmanlar: PROF. DR. RİFAT ERTEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 185
Özet
Devletin ülkesel yetkisi uyarınca, davranışlarını tehlikeli bulduğu ve ülkede bulunmasını sakıncalı gördüğü yabancıları ülkeden sınır dışı etme yetkisine sahip olduğu kabul edilmektedir. Sınır dışı işlemi yabancının dokunulmazlığına ve özgürlüğüne getirilen bir sınırlama olduğundan devletten sahip olduğu bu yetkiyi keyfî olarak kullanıp suistimal etmemesi beklenmektedir. Bireyin temel hak ve özgürlüklerinin kamu makamlarının keyfî müdahaleleriyle ihlal edilip edilmediği Anayasa Mahkemesi tarafından denetlenmektedir. Sınır dışı etme kararlarına karşı yapılan bireysel başvuruların konusunu genellikle sınır dışı etme veya idarî gözetim altına alma işleminden dolayı temel hakların ihlal edildiği iddiaları oluşturmaktadır. Çalışma üç bölümden oluşmaktadır. Birinci Bölümde, yabancıların sınır dışı edilmesi konusu iç hukuktaki kurallar çerçevesinde anlatılacaktır. İkinci Bölümde, Anayasa Mahkemesi'nin sınır dışı işlemiyle bağlantılı olarak yapılan başvurularda verdiği kabul edilemezlik kararları analiz edilecektir. Üçüncü bölümde ise, Mahkemenin ihlal ve ihlal olmadığı yönündeki kararları incelenecektir. Çalışma ile hedeflenen, öncelikle iç hukuktaki sınır dışı etmeye ilişkin düzenlemelerin, uluslararası hukuk standartlarına ne ölçüde uyumlu olduğunun belirlenmesidir. İkinci olarak, sınır dışı etme işlemi ile bağlantılı ihlal iddialarının iletilmesinde, bireysel başvuru yolunun ve Anayasa Mahkemesi'nin denetim usulünün anayasal hakların korunması bakımından ne derece etkili olduğunun tespit edilmesidir. Son olarak bu bağlamda hem Türk mevzuatında yapılabilecek değişiklikler hem de uygulamada yapılabilecek iyileştirmeler konusunda önerilere ulaşılmasıdır.
Özet (Çeviri)
It is accepted that, in accordance with the territorial authority of the state, it has the authority to expel foreigners from the country whom it finds dangerous and objectionable to be in the country. Since the deportation process is a limitation on the immunity and freedom of the foreigner, it is expected from the state not to arbitrarily use and abuse this authority. Whether the fundamental rights and freedoms of the individual are violated by the arbitrary interventions of the public authorities is audited by the Constitutional Court. The subject of individual applications against deportation orders is usually the allegations that fundamental rights have been violated due to deportation or administrative detention. The study consists of three parts. In the First Chapter, the issue of deportation of foreigners will be explained within the framework of the rules of domestic law. In the Second Chapter, the inadmissibility decisions of the Constitutional Court in the applications made in connection with the deportation process will be analyzed. In the third part, the decisions of the Court on violation and non-violation will be examined. The aim of the study is to determine, first, to what extent the regulations on deportation in domestic law are compatible with international law standards. Secondly, it is to determine how effective the individual application remedy and the Constitutional Court's inspection procedure are in terms of the protection of constitutional rights in the transmission of alleged violations related to the deportation process. Finally, in this context, it is to reach suggestions on both the changes that can be made in the Turkish legislation and the improvements that can be made in practice.