Sınıf öğretmenlerinin mesleki yabancılaşma ve motivasyon düzeyleri arasındaki ilişkinin incelenmesi
Examination of the relationship between class teachers' professional alienation and motivation
- Tez No: 766426
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ TUNCAY ÖZDEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sınıf Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 100
Özet
Bu araştırmada, sınıf öğretmenlerinin mesleki yabancılaşma düzeyleri ve mesleki motivasyon düzeyleri arasındaki ilişkinin incelenmesi amaçlanmıştır. Araştırmada ilişkisel tarama modeli kullanılmıştır. Araştırmanın çalışma grubunu 2021-2022 eğitim öğretim yılında Bolu il merkezine bağlı ilkokullarda sınıf öğretmenliği yapan 196 öğretmen oluşturmaktadır. Ölçme araçları Bolu il merkezindeki Milli Eğitim Müdürlüğü'nün izin verdiği ilkokullarda fiilen görevini yapan sınıf öğretmenlerine uygulanmıştır. Araştırmada veri toplama aracı olarak“İşe Yabancılaşma Ölçeği”ve“İş Motivasyonu Ölçeği”kullanılmıştır. Örneklemin normal dağılıp dağılmama durumuna katılımcı sayısı 50'den fazla olduğu için Kolmogorov- Smirnov testi ile bakılmıştır. Dağılımın normal olmaması nedeniyle analizlerde non-parametrik testler kullanılmıştır. Öğretmenlerin mesleki yabancılaşma ve mesleki motivasyon düzeylerinin cinsiyete göre farklılaşıp farklılaşmadığını belirlemek için Mann Whitney U testi; kıdem ve mevcut okuldaki görev süresine göre farklılaşıp farklılaşmadığını saptamak için ise Kruskal Wallis testi uygulanmıştır. Sınıf öğretmenlerinin mesleki yabancılaşma düzeyleri ile mesleki motivasyon arasındaki ilişkiyi tespit etmek için ise normal dağılım göstermediği için Pearson basit doğrusal korelasyon analizi yapılmış dağılım normal olmadığı için Spearman Brown korelasyon katsayısına bakılmıştır. Araştırma sonucunda sınıf öğretmenlerinin mesleki yabancılaşmaları az düzeyinde, mesleki motivasyonları yüksek düzeyde olduğu görülmüştür. Ayrıca sınıf öğretmenlerinin mesleki yabancılaşma ve mesleki motivasyon düzeylerinin cinsiyete göre anlamlı farklılığın olmadığı, mesleki yabancılaşma düzeylerinin kıdem ve mevcut okuldaki görev süresi değişkenine göre anlamlı farklılık gösterdiği, mesleki motivasyon düzeylerinin kıdem ve mevcut okuldaki görev süresi değişkenine göre anlamlı farklılık olmadığı, mesleki yabancılaşma düzeyleri ve mesleki motivasyon düzeyleri arasında negatif yönde, orta düzeyde ve anlamlı bir ilişki olduğu görülmüştür. ANAHTAR KELİMELER: Mesleki yabancılaşma, mesleki motivasyon, sınıf öğretmeni
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to examine the relationship between the professional alienation levels and professional motivation levels of classroom teachers. The relational screening model was found to be appropriate in the study. The study group of the research consists of 196 teachers working in primary schools in Bolu city center in the 2021-2022 academic year. The measurement tools were applied to the classroom teachers who were actually working in the primary schools in the city center of Bolu, which were allowed by the Directorate of National Education.“Work Alienation Scale”and“Job Motivation Scale”were used as data collection tools in the research. Whether the sample was normally distributed or not was tested with the Kolmogorov-Smirnov test, since the number of participants was more than 50. Since the distribution was not normal, non-parametric tests were used in the analysis. Mann Whitney U test to determine whether teachers' professional alienation and professional motivation levels differ according to gender; Kruskal Wallis test was applied to determine whether it differs according to seniority and tenure at the current school. In order to determine the relationship between the professional alienation levels of classroom teachers and professional motivation, Pearson simple linear correlation analysis was performed because it did not show a normal distribution, and Spearman Brown correlation coefficient was checked because the distribution was not normal. As a result of the research, it was seen that the professional alienation of the classroom teachers was low and their professional motivation was high. In addition, there is no significant difference between the levels of professional alienation and professional motivation of classroom teachers according to gender, the level of professional alienation differs significantly according to the variable of seniority and tenure at the current school, the level of professional motivation does not differ according to the variable of seniority and tenure at the current school. It has been observed that there is a negative, moderate and significant relationship between motivation levels. KEYWORDS: Professional alienation, professional motivation, classroom teacher