İdari yargılama hukukunun özellikleri çerçevesinde iptal davasında deliller
Evidence in annulment action within the framework of the characteristics of the administrative jurisdiction
  1. Tez No: 766447
  2. Yazar: ASİYE ÖZGE TURHAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ DURSUN ULUSOY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 131
Özet
Bu çalışmada idari yargılama hukukunun taşıdığı özellikler çerçevesinde iptal davalarında deliller konusu, olan hukuk (de lege lata) ve olması gereken hukuk (de lege ferenda) bağlamında aydınlatılmaya çalışılmıştır. Çalışmanın ilk bölümünde idari yargılama hukukuna hâkim olan ilkelerden re'sen araştırma ve yazılılık ilkelerine dair açıklamalarda bulunulmuş, ardından ispat faaliyetinin konusu ile İdari Yargılama Usulü Kanunu'nun 31. madde hükmü kapsamında Hukuk Muhakemeleri Kanunu hükümlerinin idari yargıda uygulanması meselelerine değinilmiştir. İkinci bölümde delil kavramının anlamı ve özellikleri ile benzer kavramlardan ayrıldığı yönler üzerinde durulmuştur. İstihbari bilgi fişlerinin delil değerinin de ortaya konulmaya çalışıldığı bu bölümde, yine delil yasaklarına ilişkin mevzuatımızdaki kimi düzenlemeler ile 4539 ve 4473 sayılı Kanunlar ile getirilen bazı ayrıksı hükümlere de yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this dissertation, the subject of evidence in annulment action within the framework of the characteristics of the administrative jurisdiction has been tried to be clarified in the context of de lege lata and de lege ferenda. In the first part of this study, explanations were made about principles of ex officio examination and the written trial procedure which are prevailing principles of the administrative judiciary, the subject of the proof activity and the issues about related to the applicability Code of Civil Procedure's provisions in administrtive jurusdiction according to the Article 31 of the Code of Administrative Procedure. In the second part, the meaning and characteristics of the concept of evidence and the aspects that distinguish it from similar concepts are emphasized. In this section, in which evidential value of the intelligence data records is tried to be revealed, some regulations in our legislation regarding the prohibition of evidence and some exceptional provisions introduced by the Laws numbered 4539 and 4473 are also included.