Arazi koşullarında kısıntılı sulama düzeylerinin hibrit mısır çeşitlerinde bazı gelişim parametrelerine ve dane verimine etkisi
The effect of restrictive irrigation applications on growth parameters and grain production in hybrid corn varieties in field conditions
- Tez No: 766504
- Danışmanlar: PROF. DR. ALKHAN SARIYEV
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Toprak Bilimi ve Bitki Besleme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Toprak Bilimi ve Bitki Besleme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
Çukurova bölgesinde verim kapasitesi yüksek P2088 ve P1921 hibrit mısır çeşitlerinin kısıntılı sulama koşullarında bazı bitki gelişim parametrelerinin değişimi araştırılmıştır. Çalışma Çukurova Üniversitesi Ziraat Fakültesi Toprak Bilimi ve Bitki Besleme Bölümü araştırma alanında 2021 yılında yürütülmüştür. Denemede kullanılan mısır bitkilerine; I100 parsellerinde tam sulama, I75 parsellerinde tam sulamada verilen suyun %75'i ve I50 parsellerinde tam sulamada verilen suyun %50'si olmak üzere üç farklı sulama konusu uygulanmıştır. 147 gün süren denemede tüm parsellere toplam 14 gün süren sulama uygulaması yapılmıştır. 147. gün tüm bitkiler hasat edilmiştir. Sulama konuları arasında istatiksel olarak önemli veriler elde edilmiştir. Çalışmada I100 ve I75 sulama konuları, kullanılan iki mısır çeşidinin biyolojik verim, 100 dane ağırlığı, bitki boyu, sap kalınlığı ve koçan boyu değerlerini istatiksel olarak önemli derecede arttırmıştır. I50 sulama konusunda ise I100 ve I75 sulama konularına göre daha düşük kalmıştır. Çalışmadan elde edilen sonuçlara göre yarayışlı su miktarı %75 ve üstüne çıktığında biyolojik verim ve verim unsurlarının arttığı belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The alteration of growing parameters in limited irrigation conditions of P2088 and P1921 hybrid corns, which have high productive capacity in Cukurova region, were investigated. The study was established in Department of Soil Science and Plant Nutrition of the Faculty of Agriculture of Cukurova University in 2021. During the field trial, 3 different irrigation methods were applied on corn plants which are I100 full irrigation, I75, 75% of water given in full irrigation and I50, 50% of water given in full irrigation. The trial took 147 days, and all agricultural parcels were irrigated for 14 days then the 147th day, all corns were harvested. Statically important results were obtained in different irrigating applications. It was seen that I100 and I75 irrigation applications provided to obtain better results in biological productivity, 100 grain weight, height of the plants, thickness of the stalks and thickness of stem values. However, the results of I50 irrigation application were slightly worse than I100 and I75 applications. According to the results of the study, biological productivity, and other productivity parameters, such as 100 grain weight, height of the plants, thickness of the stalks and thickness of stem, improved when the irrigation performance is higher than 75%.