Hareketli damla sulama sistemi ile sulanan şeker pancarında su kullanım etkinliğinin multispektral ve termal görüntülerle değerlendirilmesi
Evaluation of water use efficiency of sugar beet under mobile drip irrigation system by using remote multispectral and thermal images
- Tez No: 1001643
- Danışmanlar: PROF. DR. YUSUF ERSOY YILDIRIM
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarımsal Yapılar ve Sulama Ana Bilim Dalı
Özet
Tarımsal sürdürülebilirliğin geleceği; gelişmiş bir sulama teknolojisi olan hareketli damla sulama sisteminin (HDSS) operasyonel gücü ile değişken sulama senaryolarına uyum sağlayan dinamik yönetim stratejilerinin entegrasyonuna ve böylelikle geleneksel yöntemlerin ötesine geçilmesine bağlıdır. Bu çalışma, su kaynaklarının kısıtlı olduğu yarı kurak iklim koşullarında, stratejik öneme sahip şeker pancarı (Beta vulgaris L.) üretiminde su verimliliğini artırmak amacıyla, 2022 ve 2023 yıllarında Eskişehir koşullarında yürütülmüştür. Araştırmanın temel amacı, HDSS altında farklı sulama düzeylerinin verim ve fizyolojik parametreler üzerindeki etkilerini belirlemek ve bu etkileri İnsansız Hava Aracı (İHA), uydu ve yersel sensörlerden elde edilen multispektral ve termal verilerle izlemektir. Çalışmada, araştırma deseni olarak üç tekerrürlü tesadüf blokları deneme yöntemi kullanılmıştır. Araştırmada %80, %100 %120 ETc olmak üzere üç farklı sulama konusu ele alınmıştır. 2022 yılında deneme konularına verilen sulama suyu miktarı 415-568 mm arasında değişirken, evapotranspirasyon (ETa) 708-821 mm olarak gerçekleşmiştir. 2023 yılında ise sulama suyu miktarları 398-531 mm, ETa değerleri 719-806 mm aralığında tespit edilmiştir. Araştırma bulgularına göre, her iki yılda da uygulanan sulama düzeyleri arasında kök verimi bakımından istatistiksel olarak önemli bir fark bulunmamıştır. En yüksek verim rakamsal olarak S120 konusunda (iki yıl ortalaması 9488 kg da⁻¹) elde edilse de %20 su kısıtı uygulanan S80 konusu (ortalama 8714 kg da⁻¹) istatistiksel olarak aynı kümede yer almış ve yüksek su kullanım etkinliği (WUE) ile öne çıkmıştır. Buna paralel olarak, sulama suyu kullanım etkinliği (IWUE) değerleri de S80 konusunda her iki deneme yılında en yüksek seviyeye ulaşarak sırasıyla 21,50 ve 21,37 kg m-3 olarak gerçekleşmiştir.
Özet (Çeviri)
The future of agricultural sustainability relies on the integration of advanced Mobile Drip Irrigation (HDSS) technology with dynamic management strategies that adapt to variable scenarios, moving beyond traditional methods. This study was conducted in Eskişehir, Türkiye, during the 2022 and 2023 growing seasons to enhance water productivity in sugar beet (Beta vulgaris L.) production under semi-arid conditions. The objective was to evaluate the effects of different irrigation levels (80%, 100%, and 120% of ETc) under an HDSS system on yield and physiological parameters, while monitoring responses using UAVs, satellites, and terrestrial sensors. The experiment followed a Randomized Complete Block Design with three replications. In 2022, applied irrigation water ranged from 415 to 568 mm, with ETa values between 708 and 821 mm. In 2023, irrigation amounts were 398–531 mm, and ETa was 719–806 mm. Findings revealed no statistically significant difference in root yield among irrigation levels in either year. Although the numerically highest yield was obtained in the S120 treatment (two-year average: 9,488 kg da-1), the S80 treatment (average: 8,714 kg da-1), involving a 20% water deficit, was statistically in the same group and stood out with high water use efficiency (WUE). Correspondingly, irrigation water use efficiency (IWUE) values reached their highest levels in the S80 treatment, recorded as 21,50 and 21,37 kgm-³ for the respective trial years.