Vergi uyuşmazlıklarının çözümünde kanun yolundan vazgeçme müessesesinin incelenmesi
Examination of the institution of waiver of legal remedy in the solution of tax disputes
  1. Tez No: 766525
  2. Yazar: AYŞEGÜL YÜCEL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BURÇİN BOZDOĞANOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Maliye, Law, Finance
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bandırma Onyedi Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 220
Özet
Devletin mükelleflerden düzenli bir şekilde vergi alması sonucunda süreç içinde vergi uyuşmazlıkları ortaya çıkabilmektedir. Bu uyuşmazlıklar hem idare hem de mükellef kaynaklı olabilmektedir. Vergi uyuşmazlıklarının idari ve yargısal çözüm yolları bulunmaktadır. Bu yollara 2020 yılından itibaren 7194 sayılı kanun ile Kanun Yolundan Vazgeçme müessesesi de eklenmiştir. Söz konusu müessesenin usul ve esaslarının diğer çözüm yollarına tamamen benzememesi sebebiyle, doktrinde tasnifi henüz yapılamamıştır. Ayrıca yeni bir çözüm yolu olduğundan dolayı, teori ve pratikte bazı problemlerin doğma ihtimali bulunmaktadır. Çalışmanın tamamında literatür tarama yöntemi kullanılmıştır. Kanun yolundan vazgeçmenin daha iyi anlaşılması için ilk olarak vergi uyuşmazlığı kavramı açıklanmış; vergi uyuşmazlıklarının idari ve yargısal çözüm yolları da ayrıntılı bir şekilde incelenmiştir. Bu aşamadan sonra müessesenin hukuki tanımı yapılmış ve benzer müesseselerle mukayese edilerek tasnif edilmiştir. Çalışmanın esas sorusunu oluşturan müessesenin hangi sebep ve amaçlarla ihdas edildiği araştırılmıştır. Vergi uyuşmazlığını ortadan kaldıran başka birçok yolun varlığının yanı sıra müessesenin gerekli olup olmadığı ortaya konmuştur. Çalışma sonucunda müessesenin kanuni düzenlemesinin uygulamada yaratabileceği sorunlar ve söz konusu müesseseyi işlevsiz hale getirebilecek durumlar tespit edilmiş ve bunlara yönelik çözüm önerileri sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Tax disputes may arise in the process as a result of the government's regular collection of taxes from taxpayers. These disputes may originate from both the administration and the taxpayer. There are administrative and judicial solutions to tax disputes. With the Law No. 7194 since 2020, the institution of waiver of legal remedy has been added to these ways. Since the procedures and principles of the institution in question are not completely similar to other solutions, it has not been classified in the doctrine yet. In addition, since it is a new solution, there is a possibility that some problems may arise in theory and practice. The literature review method was used throughout the study. In order to better understand the institution of waiver of legal remedy, the concept of tax dispute was first explained; administrative and judicial solutions to tax disputes are also examined in detail. After this stage, the legal definition of the institution was made and it was classified by comparing it with similar institutions. The reason and purpose of the establishment, which constitutes the main question of the study, has been researched. In addition to the existence of many other ways to eliminate the tax dispute, it has been revealed whether the establishment is necessary or not. As a result of the study, the problems that the legal regulation of the institution may cause in practice and the situations that may render the institution ineffective have been determined and solutions have been presented.