Gün ışığı etkilerini azaltmak için kızılötesi alıcı – verici kullanılarak yüksek hızlı Li-Fi sistem tasarımı
High speed Li-Fi system design with using infrared receiver – transmitter
- Tez No: 766528
- Danışmanlar: PROF. DR. BÜLENT ÇAKMAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Mühendislik Bilimleri, Electrical and Electronics Engineering, Engineering Sciences
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erzurum Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Elektronik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 70
Özet
Li-Fi (Light Fidelity) teknolojisi, ışığın taşıyıcı sinyal olarak kullanılmasına dayanan, hava ortamından başka özel bir iletim ortamı gerektirmeyen ve yüksek hızlı veri iletişimine olanak sağlayan yeni bir veri iletişim teknolojisidir. RF (Radyo Frekans) iletişiminde sınırlı ve ücretli bant genişliği kısıtlamalarını aşarak, yüksek hız ve güvenilirlik ihtiyacını maliyet etkin bir şekilde karşılayacak bir çözüm olarak değerlendirilmektedir. Bu alanda yapılan çalışmalar, özellikle VLC (Visible Light Communication), yani görünür ışık spektrumunu kullanarak gerçekleştirilen iletişim tekniğine dayanmaktadır. Ancak TV, projeksiyon cihazı, monitör, aydınlatma sistemleri gibi ışık kaynakları ve hatta gün ışığı, VLC üzerinde bozucu girişim (interferance) etkilerine sahiptir. Bu tez çalışması ile çevresel bozucu faktörlerden etkilenmenin azaltılması için Li-Fi sistemlerinde VLC yerine, IR (Infrared / kızılötesi) alıcı – verici çifti kullanımını öneren sistem tasarımı incelenmiştir. Ayrıca kullanılacak sistem, çeşitli açılardan incelenerek en uygun IR dalga boyu belirlenmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Li-Fi (Light Fidelity) technology is a new data communication technology based on using light as a carrier signal, which does not require a special transmission medium other than the air environment and enables high-speed data communication. It is considered as a solution that will meet the need for high speeds and reliability, cost-effectively, by overcoming the limited and paid bandwidth restrictions in RF (Radio Frequency) communication. Studies in this field are based on VLC (Visible Light Communication), that is a communication technique using the visible light spectrum. However, light sources such as TV, projector, monitor, lighting systems and even daylight have interference effects on VLC. In this thesis, the system design that proposes the use of IR (Infrared) transceiver pairs instead of VLC in Li-Fi systems is studied in order to reduce the effects of environmental disturbance factors. In addition, the system to be used will be examined from various angles and the most suitable IR wavelength will be determined.