Şişli Hamidiye Etfal Eğitim ve Araştırma Hastanesinde çalışan sağlık çalışanlarının estetik cerrahiye ilişkin tutumlarının değerlendirilmesi
Evaluation of attitudes of health workers working in Şişli Hamidiye Etfal Training and Research Hospital towards aesthetic surgery
- Tez No: 766538
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜZİN ZEREN ÖZTÜRK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Aile Hekimliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 56
Özet
Amaç: Çalışmanın amacı; Şişli Hamidiye Etfal Eğitim ve Araştırma hastanesinde çalışan sağlık çalışanlarının estetik cerrahiye ilişkin tutumlarının değerlendirilmesidir. Gereç ve Yöntem: Çalışmanın evrenini ve örneklemini Seyrantepe Hamidiye Etfal Eğitim ve Araştırma Hastanesinde çalışanlar oluşturmaktadır. Hastanede çalışan sayısı 2093 olup %95 güvenilirlikle örnek büyüklüğü 325 olarak belirlenmiştir. Çalışma 325 katılımcı ile yapılmıştır. Araştırmanın verileri iki bölümden oluşan anket formuyla toplandı. İlk bölümde sosyodemografik özellikler (yaş, cinsiyet, eğitim durumu, medeni hali vb.), ikinci bölümde Estetik Cerrahiyi Kabul Ölçeği (ECKÖ) yer almaktadır. Elde edilen verilerin analizi SPSS 22.0 programı ile yapıldı. Verilerin normal dağılım analizi (Kolmogorov-Smirnov, Shapiro-Wilk testi) yapıldı ve normal dağılım sağladıkları görüldü ve analizler parametrik testler ile yapıldı. Tanımlayıcı özellikler için sayı, yüzde, ortalama ve standart sapma analizleri yapıldı. İkili grupların karşılaştırılmasında Student t testi, ikiden fazla grupların karşılaştırılmasında ANOVA testi yapıldı. Ölçekler arasındaki ilişkiyi belirlemek için Pearson Korelasyon testi yapıldı. Ölçek etkisini ölçmek için Basit Doğrusal Regresyon analizi yapıldı.
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of the study is to evaluate the attitudes of healthcare professionals working in Şişli Hamidiye Etfal Training and Research Hospital towards aesthetic surgery. Materials and Methods: The population and sample of the study consists of the employees of Seyrantepe Hamidiye Etfal Training and Research Hospital. The number of employees in the hospital was 2093 and the sample size was determined as 325 with 95% confidence. The study was conducted with 325 participants. The data of the study were collected with a questionnaire consisting of two parts. In the first part, sociodemographic characteristics (age, gender, educational status, marital status, etc.) are included, and in the second part, Aesthetic Surgery Acceptance Scale (ECCS). The analysis of the obtained data was done with the SPSS 22.0 program. Normal distribution analysis of the data (Kolmogorov-Smirnov, Shapiro-Wilk test) was performed and it was seen that they provided normal distribution and analyzes were performed with parametric tests. Number, percentage, mean and standard deviation analyzes were performed for descriptive features. Student's t test was used to compare paired groups, and ANOVA test was used to compare more than two groups. Pearson Correlation test was used to determine the relationship between the scales. Simple Linear Regression analysis was performed to measure the scale effect.