Viral enfeksiyonlarda matematiksel modelleme
Mathematical modeling in viral infections
- Tez No: 766550
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÜMİT ÇAKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İnönü Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Analiz ve Fonksiyonlar Teorisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 41
Özet
Dört bölümden oluşan bu tezin birinci bölümünde matematiğin diğer disiplinlerdeki kullanımından genel olarak bahsedildikten sonra salgın hastalıkların matematiksel modellenmesi konusunda literatür bilgisine yer verilmiştir. İkinci bölümde tezde geçen matematiksel bazı kavramlar ve teoremler tanıtılmıştır. Tezin üçüncü bölümünde ise bir salgın hastalığı belirtisiz olarak (asemptomatik) geçiren bireylerin yani taşıyıcıların da yer aldığı bir salgın modeli matematiksel olarak ele alınmış ve analiz edilmiştir. Sonuç bölümünde ise tezde sunulan temel sonuçlar verilmiş ve modelin klasik modellerden ayrıştığı yönleri vurgulanmıştır
Özet (Çeviri)
In the first chapter of this thesis, which consists of four chapters after the general use of mathematics in other disciplines is mentioned, literature about the mathematical modeling of epidemic diseases is given. In the second chapter, some mathematical concepts and theorems mentioned in the thesis are given. In the third chapter of the thesis, an epidemic model in which individuals with an epidemic disease without symptoms (asymptomatic), namely carriers, are included is mathematically discussed and analyzed. In the conclusion chapter, the main results presented in the thesis are given and the aspects of the model that differ from the classical models are emphasized.