Suspicion of infidelity in romantic relationship: Investment model perspective
Romantik ilişkide aldatılma şüphesi: Yatırım modeli perspektifi
- Tez No: 766609
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYŞE BERNA SARI ARASIL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
Aldatma, ilişki literatüründe en çok çalışılan konulardan biridir. Hem ilişkiyi hem partnerleri farklı şekillerde etkilediği araştırmalarla kanıtlanmıştır. Bu çalışma, devam eden flört ilişkisi içinde olan genç yetişkinlerin aldatılma şüphesi ile bağlanım düzeyleri arasındaki ilişkiyi yatırım modeli değişkenleri olan ilişki yatırımı, ilişki doyumu ve seçeneklerin niteliği yardımıyla araştırmıştır. Mevcut çalışmada, yatırım modeli değişkenlerinin aldatılma şüphesi ile bağlanım arasındaki ilişkiye aracılık etmesi beklenilmektedir. Araştırmaya flört ilişkisi içinde olan toplam 312 genç yetişkin (%71,8 kadın; %27,6 erkek; %0,6 diğer) katılmıştır. Verilerin toplanmasında İlişki İstikrarı Ölçeği, Partnerin Aldatmaya Yönelik Niyeti Ölçeği ve Demografik Bilgi Formu kullanılmıştır. Bu çalışmada, aldatılma şüphesinin yordayıcı, ilişki doyumu, seçeneklerin niteliği ve ilişki yatırımının aracı ve bağlanımın sonuç olduğu modelimiz test edilmiştir. Sonuçlara göre, seçeneklerin niteliği ve ilişki doyumu, aldatılma şüphesi ve bağlanım arasındaki ilişkiye kısmen aracılık etmiştir. Ayrıca, aldatılma şüphesinde cinsiyet veya geçmişte aldatılmış olma ile ilgili farklılıklar görülmemiştir. Bu sonuçlar aldatılma şüphesi ve bağlanım arasındaki ilişkiyi anlamak için önemli olabilir.
Özet (Çeviri)
Infidelity is one of the most studied topics in relationship literature. It has been shown that it affects both the relationship and the spouses in different ways. This study investigated the relationship between suspicion of infidelity and the commitment level of young adults who were in an ongoing dating relationship with the aid of Investment Model variables which are investment, satisfaction, and quality of alternatives. In the current study, the Investment Model variables were expected to mediate the relationship between the suspicion of infidelity and commitment. A total of 312 young adults (71.8% women; 27.6% men; 0.6% other) who were in a dating relationship participated in the study. The Relationship Stability Scale, the Partner Intentions Towards Infidelity Scale, and Demographic Information Form were used for data collection. In the current study, our model where suspicion of infidelity was the predictor, satisfaction, quality of alternatives, and investment were mediators, and commitment was an outcome was tested. According to the results, the quality of alternatives and satisfaction partially mediated the relationship between suspicion of infidelity and commitment. Moreover, exploratory analyses showed that suspicion of infidelity did not change in terms of gender or history of being cheated. These results can be important for the understanding of the relationship between suspicion of infidelity and commitment.