Effect of bilateral trade and foreign direct investment on Somalia's economic growth. Roles of Turkey
İkili ticaret ve doğrudan dış yatırımların Somali'nin ekonomik büyümesine etkisi. Türkiye'nin rolleri
- Tez No: 766608
- Danışmanlar: Prof. Dr. AŞKIM NURDAN TÜMBEK TEKEOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, İşletme, Economics, Business Administration
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Ticaret Üniversitesi
- Enstitü: Dış Ticaret Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 70
Özet
Dünya Yatırım Raporu'na (2010) göre, DYY stokları ihracat ve ithalattan neredeyse beş kat daha hızlı arttı, 1990'dan 2009'a ara malı ihracat/ithalatındaki büyümeyi bile fazlasıyla aştı. 1990'lardan bu yana, çoğu yatırım için hükümler içeren bölgesel ticaret anlaşmalarının (RTA)2 sayısı ve yoğunluğu. Bu nedenle, bu çalışmanın temel amacı, ikili ticaretin ve daruan yabancı yatırımın Somali'nin ekonomik büyümesi üzerindeki etkisini araştırmaktır. Türkiye'nin Rolleri. İkili ticaret, Faiz oranı, Devlet harcamaları, Döviz kuru, GSYİH ve Ticaret Şartları verileri Bank of Somali'den doğrudan yabancı yatırım parametreleri ise Somali'nin planlama ve ekonomik kalkınma bakanlığından elde edilmektedir. Bu çalışmada, 2006Q1'den 2020Q4'e kadar olan üç aylık gözlemleri kullanan zaman serisi analizi kullanılmıştır. . Ayrıca çalışmada nedensellik, eşbütünleşme test edilmiş ve diğer zaman serisi testleri yapılmıştır. Buna ek olarak, çalışmada VECM kullanılarak bir kısa dönem etki modeli ve bir VAR kullanılarak bir uzun dönem etki modeli yürütülmüştür. Granger nedensellik testi, doğrudan yabancı yatırımın artmamasına rağmen, GSYİH üzerinde yüksek oranda iyileştiğini, İkili ticaretin arttığını ortaya koydu. Bununla birlikte, hem doğrudan yabancı yatırım hem de ikili ticaret, birlikte ülkedeki ekonomik büyümeye katkıda bulunur. Çalışma, GSYİH ile doğrudan yabancı yatırımlar arasında bir eşbütünleşme olmadığını göstermiştir. Sonuçlar, ikili ticaret ve doğrudan yabancı yatırım arasındaki eşbütünleşme için aksini gösterdi. VECM'den elde edilen sonuçlar, iki faktör arasında kısa vadeli bir etki olduğunu gösterdi, özellikle sonuçlar, Somali'deki DYY çok yüksek olduğunda, bunun hızlı bir şekilde düşük GSYİH oranına dönüştüğünü gösterdi. Ayrıca, ortalama GSYİH fazla olduğunda, ekonomideki DYY artışına geri döner. Önceki hükümet harcamaları, döviz kuru ve faiz oranı, gelecekteki GSYİH'deki değişikliklere son derece duyarlıdır, ancak gelecekteki GSYİH oranları tahmin edilirken doğrudan yabancı yatırım, ikili ticaret ve ticaret hadleri göz ardı edilebilir. Gelecekte ekonomik büyümenin iyileşmesi için devlet harcamaları, faiz oranı, döviz kuru ve ticaret hadleri üzerinde kontrole ihtiyaç vardır.
Özet (Çeviri)
The World Investment Report (2010) states that FDI stocks increased more quickly than exports and imports between 1990 and 2009, surpassing even the rise of intermediate goods exports/imports. Since the 1990s, there has been a sharp growth in regional trade agreements (RTAs)2, many of which have investment-related clauses, which has coincided with this sharp surge in FDI flows. Therefore, the primary goal of this research was to determine how foreign direct investment and bilateral trade affected Somalia's economic development. Turkish roles The data on bilateral trade, interest rates, government spending, exchange rates, gross domestic product, and terms of trade are taken from the Bank of Somalia, however, the parameters for foreign direct investment are obtained from the Somalian ministry of planning and economic development This study used time series analysis with semiannual information by the first half of 2007 and through regular season of 2020. The study also investigated causality, cointegration, and other time series tests. A VECM short run effect model and a VAR long run effect model were also used in the investigation. According to the Granger causality test, bilateral trade has a positive impact on GDP even though foreign direct investment does not. However, bilateral trade and foreign direct investment both work together to boost the nation's economic growth. Despite the fact that the study's results indicated there is no correlation between GDP and foreign direct investment. The cointegration between bilateral trade and foreign direct investment yielded different results. Data from the VECM suggested that there is a short-term relationship between the two variables. In particular, results showed that when FDI in Somalia is excessively high, it quickly converts to a low GDP rate. Additionally, it returns to an increase in FDI in the economy when the average GDP is in excess. Foreign direct investment, bilateral trade, and terms of trade may be disregarded when predicting future GDP rates, despite the