Anadolu'da Poseidon kültü
Cult of Poseidon in Anatolia
  1. Tez No: 766610
  2. Yazar: İBRAHİM ÖNOL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CUMHUR TANRIVER
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Arkeoloji, Din, Archeology, Religion
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Arkeoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 955
Özet
Antik dönemde şehir hayatında oldukça önemli olan kült, belirli bir yerde bir tanrıya ibadet edilmesi ve bu ibadetle ilgili olarak yapılan her türlü faaliyeti ifade etmektedir.“Anadolu'da Poseidon Kültü”başlığı altında ele aldığımız doktora tezinin de amacı kültsel açıdan geçmişi çok eskilere kadar uzanan, Yunan pantheonu'nu oluşturan on iki tanrıdan biri olan, gücü ve etki alanı oldukça geniş Poseidon ve kültünün Anadolu'daki durumunu ortaya koymak, tanrının hangi şehirler veya yerleşim yerlerinde hangi nedenlerden dolayı tapım gördüğünü belirlemek, bu kapsamda tanrıyla ilişkili kanıtları tanıtmak ve Poseidon kültü bulunan yerleri din ve inanç sistemi özelinde inceleyip değerlendirmektir.
Özet (Çeviri)
The cult, which was very significant in the country life in the ancient times, refers to the worship of a god up here and all kinds of activities related to this worship. The aim of the dissertation, which we have discussed under the title of“The Cult of Poseidon in Anatolia”, is to reveal the situation of Poseidon and his cult in Anatolia, which is one of the twelve gods that make up the Greek pantheon, and whose cult history goes back to ancient times, to determine the reasons why the god was worshiped in which cities or settlements, to introduce the evidence connected the god in this context, and to examine and evaluate the places with the cult of Poseidon in terms of religion and religious cult.