2000 sonrası sinemada ana karakter olarak kentlerin kültürel markalaşmasının inşaası bağlamında örnek bir çalışma
A case study in the context of the construction of cultural branding of cities as main characters in post-2000 cinema
- Tez No: 766631
- Danışmanlar: DOÇ. DR. RAGIP TARANÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sinema Televizyon Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 118
Özet
Kent ve sinema ilişkisini ele aldığım bu çalışmamda, Kentlerin, kültürel markalaşması sürecinde, bir ana karakter olarak sinema filmlerinde nasıl göründüklerini ve bunun markalaşma sürecine ne kattığını,“Bir Gevrek Bir Boyoz İki de Kumru”filmi ile İzmir özeli ve örneklemesi bağlamında incelemeye çalıştım. Tezin birinci bölümünde marka ve markalaşma kavramları incelenerek, nasıl marka kent olunabileceği tanımlanmaya çalışılmıştır. İkinci bölümde, dünyadaki diğer örneklerini inceleyerek, kentlerin kültürel markalaşma sürecinde, sinemadan nasıl fayda sağladıklarını ve kentlerin sinemada, bir ana karakter olarak nasıl başrole yükseldikleri incelenmiştir. Bu bölümde, bilhassa Woody Allen'ın kent filmleri bağlamında sinemanın, markalaşma ve kent algısı oluşturma sürecine katkılarının neler olabileceğine dair, kimi tespitlere ulaşılmaya çalışılmıştır. Üçüncü ve son bölümde ise,“Bir Gevrek Bir Boyoz İki de Kumru”isimli uzun metrajlı sinema filmi örneği üzerinden, İzmir kentinin marka kent olma arzu ve motivasyonuna sinemanın katkılarının neler olabileceği tartışılmaya çalışılmıştır. İzmir kentinin markalaşma çalışmaları sürecinde ortaya çıkan“Sinema Ofisi”kavramının, kentin kültürel envanterinin çıkarılarak, İzmir kentinde çekilecek projelerin desteklenmesi yoluyla, kentin sinema filmlerinde görünürlüğünün artırılmasını nasıl sağlandığı ve kent imajının oluşturulmasına nasıl bir katkı sunduğu da bir tespit olarak ortaya konulmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, which deals with the relationship between city and cinema, I examined how cities appear in movies as a main character in the process of cultural branding. In addition, I tried to analyze what this situation contributes to the branding process in the context of İzmir with the movie“İzmir, City of Love”. In the first part of the thesis, the concepts of brand and branding were examined and it was tried to define how to become a brand city. In the second part, it has been researched how cities benefit from cinema in the cultural branding process by examining other examples in the world. In the same way, how the cities rose to protagonists as a main character in the cinema was examined. In this section, some determinations about the contribution of cinema to the process of branding and creating a perception of the city, especially in the context of Woddy Allen's urban films, are given. In the third and last part, the contribution of cinema to the desire and motivation of the city of Izmir to become a brand city has been tried to be discussed through the example of the feature film“ İzmir, City of Love ”. The concept of Cinema Office, which emerged during the branding efforts of the city of Izmir, focused on how to increase the visibility of the city in cinema films by supporting the projects to be shot in the city of Izmir by making the cultural inventory of the city. Accordingly, it has been tried to reveal how it contributes to the creation of the image of the city.