Sinemada gerçeklik tartışmaları: Bir örneklem olarak Béla Tarr sineması
Discussions on reality in cinema: The cinema of Béla Tarr as an example
- Tez No: 766642
- Danışmanlar: DOÇ. DR. DİLEK TUNALI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sahne ve Görüntü Sanatları, Performing and Visual Arts
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Film Tasarımı Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 168
Özet
Gerçeklik sinema tarihinin başat tartışma konularından biridir. İlk yıllarında yaşamın hareketli görüntülerini ilk kez ve bir referans noktası olmaksızın alımlayan seyircinin yaşadığı heyecan sinemanın üretici doğasına ilişkin yeni bir görme biçimini de beraberinde getirdiğinin habercisidir. Ne ki, uzun yıllar boyunca film kuramcıları sinemayı bir temsil sanatı olarak ele almış ve sinemasal gerçekliği perdenin ötesinde bir yerde konumlandıkları başkaca bir gerçekliğin taklidi ve temsili olarak tartışmışlardır. Bu tez sinemasal gerçekliğin özerk bir gerçeklik olup olmadığı sorusundan hareketle André Bazin ve Gilles Deleuze felsefelerini incelemekte ve Béla Tarr sinemasını bir örneklem olarak ele almaktadır.
Özet (Çeviri)
Reality is one of the dominant topics of discussion in the history of cinema. The excitement experienced by the audience in the early years of cinema as they received moving images of life for the first time and without a point of reference foreshadowed a new way of seeing about the generative nature of cinema. For many years, however, film theorists have treated cinema as an art of representation and discussed cinematic reality as an imitation and representation of another reality located somewhere beyond the screen. This thesis examines the philosophies of André Bazin and Gilles Deleuze in relation to the question of whether cinematic reality is an autonomous reality and takes the cinema of Béla Tarr as a case study.