Bilişim teknolojileri öğretmenlerine göre programlamada öğrencilerin sahip oldukları kavram yanılgıları, karşılaşılma sıklıkları ve giderilmesine yönelik çözüm önerilerinin incelenmesi
Investigation of the opinions, the frequency of encounters and suggestions for solutions to eliminate of information technology teachers about the misconceptions that students have in programming
  1. Tez No: 766641
  2. Yazar: AYCAN KAVAKLI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İLKER YAKIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mersin Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 136
Özet
Gelişen teknolojilerle birlikte bu teknolojileri üreten bireylere duyulan ihtiyaç artmıştır ve bu doğrultuda programla öğretimi önem kazanmıştır. Programlama, bilgisayar bilimleri alanının temel bir parçası olmakla birlikte ekonomik ve sosyal kalkınma için ihtiyaç duyulan problem çözme, yaratıcı düşünme, mantıksal akıl yürütme gibi 21. yy. becerilerinin kazandırılmasında rol oynamaktadır. Programlama öğretiminde kavramların doğru anlaşılması büyük önem taşımaktadır. Alanyazındaki araştırmalarda programlama öğretiminde sıklıkla karşılaşılan kavram yanılgılarının nedenlerinin bilinmesi ve bu yanılgıları giderme yollarının bulunması programlama öğretimi açısından kritik bir yere sahiptir. Bu çalışmanın amacı, Bilişim Teknolojileri (BT) öğretmenlerinin programlama öğretiminde öğrencilerin sahip oldukları kavram yanılgılarına yönelik görüşleri; bu yanılgılarla derslerinde karşılaşma sıklıkları ve bu kavram yanılgılarının giderilmesine yönelik çözüm önerilerinin ortaya çıkarılmasıdır. Çalışmada tarama deseninden kesitsel tarama yöntemi kullanılmıştır. Seçkisiz örneklemenin ölçüt örnekleme yöntemiyle belirlenen araştırmanın örneklemi Mersin ilindeki 65 ortaokul, 50 lise ve 8 diğer kurumlarda görev yapmakta olan 123 BT öğretmenidir. Çalışmanın veri toplama aracı olarak hazırlanan anket; Swidan, Hermans ve Smit'in (2018) araştırmasında öğrencilerin sıklıkla sahip oldukları belirtilen değişkenler, koşul ifadeleri, döngüler ve veri girişiyle ilgili kavram yanılgılarını kapsayan, Scratch ve Python dillerinde yazılmış 11 soru ve her soruya ait üç alt soruyu içermekte olup çalışmanın veri analizi için içerik analizi yöntemi kullanılmıştır. BT öğretmenlerinin genellikle, öğrencilerin değişkenlerle ilgili sahip oldukları kavram yanılgılarının nedeni olarak kavram yanılgısını kısmen karşılayan ve karşılamayan; koşul ifadeleri ve döngülerle ilgili sahip oldukları kavram yanılgılarının nedeni olarak kavram yanılgısını karşılayan ve kısmen karşılayan; veri girişi ile ilgili sahip oldukları kavram yanılgılarının nedeni olarak ise kavram yanılgısını karşılayan cevaplar verdikleri görülmüştür. Çalışmanın sonuçları ayrıca, BT öğretmenlerinin çoğunluğunun bu kavram yanılgılarıyla ara sıra karşılaştıklarını göstermiştir. Çalışmanın son bulgusu olarak kavram yanılgısının giderilmesine yönelik olarak BT öğretmenleri genel olarak kavramların tekrarı ve daha fazla / farklı türde örnekler verilmesini önermişlerdir. Elde edilen bulgular ışığında ileride yapılacak araştırmalar için teoriye ve uygulamaya yönelik öneriler getirilmiştir.
Özet (Çeviri)
With the development of technologies, the need for people who produce these technologies has increased, and teaching programming has become important in this direction. Programming is a fundamental part of computer science and plays a role in the acquisition of the 21st century skills, such as problem solving, creative thinking, logical thinking, which are necessary for economic and social development. It is very important to properly understand the concepts in programming. Knowing the causes of misconceptions that often occur in programming and finding ways to eliminate these misconceptions in the studies in the literature have a crucial place in programming education. The purpose of this study is to investigate the opinions of information technology teachers (ICT) about students' misunderstandings in programming; the frequency of occurrence of these misunderstandings in their lessons and the proposed solutions to eliminate these misconceptions. The study used the cross-sectional survey research method. The sample of the study, which was determined by the criterion sampling method of random sampling, consists of 123 ICT teachers working in 65 secondary schools, 50 high schools and 8 other institutions in Mersin. The questionnaire prepared as the data collection tool of the study contains 11 questions written in Scratch and Python languages and three sub-questions for each question covering the misconceptions about variables, conditional expressions, loops, and data entry that are indicated as common among students in the research of Swidan, Hermans, and Smit (2018) and the content analysis method was used for the data analysis of the study. It was found that ICT teachers generally provided responses that partially meet or not meet the misconception as the reason for students' misconceptions about variables; that meet and partially meet the misconception as the reason for students' misconceptions about conditional expressions and loops; and that meet the misconception as the reason for their misconceptions about data entry. The results of the study also showed that the majority of ICT teachers occasionally encounter these misconceptions. As a final finding of the study, the ICT teachers generally suggested repeating the concepts and giving more/different types of examples to eliminate the misconceptions. In light of the findings, suggestions for theory and practice were made for future research.