Bölgesel ve küresel boyutlarıyla Libya iç savaşı
The Libyan civil war with its regional and global dimensions
  1. Tez No: 766643
  2. Yazar: EMİRHAN KONYA
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SERDAR KESGİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Giresun Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Avrasya Araştırmaları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 129
Özet
Bu tez çalışmasında genel olarak Bölgesel ve Küresel Boyutlarıyla Libya İç Savaş'ı anlatılmıştır. Özelde Libya İç Savaş sürecinin tarihsel gelişimi, süreci tetikleyen faktörler ve aktörler, Arap Baharının etkisi, sosyal medyanın etkisi ve uluslararası kuruluşlar ile bölge ve bölge dışı ülkelerin Libya İç Savaş sürecine etkileri üzerinden kapsamlı bir araştırma yapılmaya çalışılmıştır. Tarihsel süreç içerisinde Arap, Osmanlı ve Avrupalı devletlerin himayesinde kalmıştır. Bağımsızlığını kazanmasının ardından Libya, Cemal Abdünnasır liderliğindeki Arap milliyetçiliğinin etkisinde kalarak 1969 yılında kansız bir darbe ile 42 yıl sürecek Muammer Kaddafi yönetimine girmiştir. Arap Baharının Tunus'ta patlak vermesi ile Libya ve Kaddafi rejimi için kaçınılmaz son yaklaşmış ve Arap Baharının etkileri Libya'da görülmeye başlamıştır. Kaddafi'nin rejim karşıtlarına göstermiş olduğu sert tutumdan dolayı dış müdahale gecikmemiş ve uluslararası aktörlerin oluşturduğu askeri harekât başlamıştır. Ekim 2011'de Kaddafi devrilmiş ve ülkenin yönetimine Genel Ulusal Kongre geçmiştir. Kongre ülkede düzeni sağlayamamıştır. Bu tez çalışması ile Libya'nın içinde bulunduğu iç savaş sürecine sürüklenmesinde; Libya'nın iç dinamikler ve bölgesel aktörler mi yoksa çıkarları doğrultusunda hareket eden küresel aktörlerin mi ana etken olduğu sorusuna cevap verilmeye çalışılarak Libya'nın İç Savaş sürecinin açıklanması amaçlanmıştır. Bu süreci Libya'nın stratejik ve coğrafi konumu ile sahip olduğu doğalgaz ve petrol rezervlerinin etkileyip etkilemediği de incelenmiştir. Bu çalışmada nitel ve nicel araştırma teknikleri kullanılarak veriler toplanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this thesis study, the Libyan Civil War with its Regional and Global Dimensions is generally explained. In particular, a comprehensive research was tried to be carried out on the historical development of the Libyan Civil War process, the factors and actors triggering the process, the impact of the Arab Spring, the impact of social media and the effects of international organizations and regional and non-regional countries on the Libyan Civil War process. In the historical process, it remained under the protection of Arab, Ottoman and European states. After gaining its independence, Libya was influenced by Arab nationalism led by Gamal Abd al-Nasser and entered the rule of Muammar Gaddafi in 1969 with a bloodless coup d'état that lasted for 42 years. With the outbreak of the Arab Spring in Tunisia, the inevitable end for Libya and the Gaddafi regime approached and the effects of the Arab Spring began to be seen in Libya. Due to Gaddafi's harsh stance against the opponents of the regime, foreign intervention was not delayed and the military operation formed by international actors began. In October 2011, Gaddafi was overthrown and the General National Congress took over the administration of the country. The Congress has not been able to maintain order in the country. With this thesis work, Libya is dragged into the civil war process it is in; It is aimed to explain the Civil War process of Libya by trying to answer the question of whether Libya is the main factor in internal dynamics and regional actors or global actors acting in line with its interests. It was also examined whether Libya's strategic and geographical location and its natural gas and oil reserves affected this process. In this study, data were collected by using qualitative and quantitative research techniques.