Charles Larmore'un düşüncesinde ahlak: Eleştiri ve inşa
Morality in the thought of Charles Larmore: Criticism and construction
- Tez No: 766683
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ TUBA NUR UMUT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Felsefe, Philosophy
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Felsefe Tarihi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 132
Özet
Bu çalışmada, Charles Larmore'un modern ahlâk teorilerine yönelik eleştirilerine yer verilmiş, onun geliştirmeye çalıştığı metafizik temelli realist ahlâk anlayışı, teorisini ortaya koyarken esas aldığı kavramlara yüklediği anlamlarla birlikte sunulmuştur. Çalışmada ayrıca Larmore'un ortaya koyduğu anlayışın mevcut ahlâk teorileri bağlamında nerede durduğu da tespit edilmeye çalışılmıştır. Modern dönemin karakteristiğini ve bu dönemde ortaya konulan ahlâk anlayışlarını ele alan Larmore, öncelikle metafiziği dışlayarak natüralist bir çerçevede ahlâkı tesis etme girişimlerine karşı çıkar. ahlâk, rasyonel failin nasıl yaşaması gerektiği sorusuyla ilişkili olduğu için ahlâk teorileri de genel olarak rasyonel faili göz önünde bulundurarak geliştirilmektedir. Larmore, rasyonel failin, modern ahlâk anlayışlarında kendisine atfedilen niteliklere sahip olmadığını iddia eder. Modern düşünce ve ahlâk anlayışlarını ortaya koyduğu gerekçelerle eleştiren Larmore, bu eleştiriler çerçevesinde kendi ahlâk teorisini geliştirmeyi dener. Geliştirmeye çalıştığı ahlâk düşüncesinde teorisinde metafizik karakterli nedenlere başvuran Larmore, akıl, özgürlük, benlik, özerklik gibi ahlâk ile ilişkili kavramlara kendi bakış açısıyla anlamlar yükler, onları modern ahlâk teorilerinden farklı bir çerçevede değerlendirir. Larmore ahlâkın özerkliği yaklaşımıyla özerklik kavramını rasyonel failden alarak ahlâka devretmektedir. Onun geliştirmeye çalıştığı yaklaşım, rasyonel faili harici bir etken aracılığıyla nasıl yaşaması gerektiğine dair hareket geçirmeye çalışmaktadır.
Özet (Çeviri)
This study includes Charles Larmore's criticisms of modern moral theories and presents his metaphysical-based realist moral theory that he tries to develop. The study also deals with the concepts that Larmore based his theory on and the meanings he attributed to them. In addition, it has been tried to determine where Larmore's approach stands in the context of existing moral theories. When dealing with the characteristics of the modern period and the morals of modernity, Larmore first opposes the attempts to establish morality in a naturalist framework by excluding metaphysics. Since morality is related to how the rational agent should live, moral theories are generally developed by considering the rational agent. Larmore claims that the rational agent does not have the characteristics attributed to him/her in Modern moral theories. Criticizing modern ethics for various reasons, Larmore tries to develop his moral theory within the framework of these criticisms. In his theory, Larmore appeals to reasons which are essentially normative. He attributes meanings to concepts such as reason, freedom, self, and autonomy from his perspective and evaluates them in a different framework from modern moral theories. Larmore takes the concept of autonomy from the rational agent and transfers it to morality. Larmore's moral theory tries to put the rational agent into action through an external factor.