Duygu dışavurumunun madde kullanım bozukluğu olan bireylerin remisyon süresine ve bakım vericilerinin yaşamına etkisinin incelenmesi
Examination of the impact of nurse SELF-CARE, burnout levels and nurse-nurse cooperation on patient care quality
  1. Tez No: 766682
  2. Yazar: HÜSEYİN FİGEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NAZMİYE YILDIRIM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
Bu çalışmanın amacı, madde kullanım bozukluğu tanılı hastaların ve birinci derecedeki bakım vericilerinin duygu dışavurumunun, hastaların remisyon süresi ve bakım vericilerin bakım yükü ile ilişkisini incelemektir. Araştırma prospektif, tanımlayıcı ve ilişki arayıcı bir çalışmadır. Araştırma Bolu İzzet Baysal Ruh Sağlığı ve Hastalıklar Hastanesi Alkol ve Madde Bağımlıları Tedavi ve Araştırma Merkezinde 1 Temmuz –31 Aralık 2021 tarihleri arasında yatarak tedavi gören 90 hasta arasından araştırma kriterlerini karşılayan 55 hasta ve bu hastaların birinci dereceden bakım vericisi ile gerçekleştirilmiştir. Verilerin toplanmasında; hastalar için tanıtıcı bilgi formu, Duygu Dışavurumu Düzeyi Ölçeği; bakım vericileri için algıladıkları sosyal destek düzeyini de içeren tanıtıcı bilgi formu, Duygu Dışavurumu Ölçeği, Zarit Bakım Yükü Ölçeği kullanılmıştır. Remisyon sürelerini belirlemek için, hastaneden taburcu olduktan 3 ay sonra hastalara telefonla ulaşılıp madde kullanım durumları sorulmuştur. Hastaların remisyon süresi ortalamasının 53.36±37.90(2-90) gün olduğu, relaps oranının %58.2 olduğu saptanmıştır. Remisyon süresi ile hastaların duygu dışavurumu arasında ilişki saptanmamıştır (p>0.05).
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the relationship between the expression of emotion of patients with substance use disorder and their primary caregivers, the remission period of the patients and the caregiver burden of care. The research is a prospective, descriptive, and relation-seeking study. The research was carried out with 55 patients who met the research criteria and their first-degree caregivers among 90 patients who were hospitalized in Bolu İzzet Baysal Mental Health and Diseases Hospital Alcohol and Substance Abuse Treatment and Research Center between July 1 and December 31, 2021. In the collection of data; introductory information form for patients, Level of Expressed Emotion Scale; Introductory information form including perceived social support level for caregivers, Expression of Emotion Scale and Zarit Care Burden Scale were used. To determine the duration of remission, 3 months after discharge from the hospital, patients were contacted by phone and asked about their substance use status. It was determined that the mean remission period of the patients was 53.36±37.90 (2-90) days, and the relapse rate was 58.2%. No correlation was found between the duration of remission and the patients' emotional expression (p>0.05).